کنست اسرائیل آماده پایان دادن به 12 سال حکومت نتانیاهو می شود

امروز قرار است با رأی‌ کنست کابینه جدیدی در اسرائیل شکل بگیرد و به حکومت 12 ساله «بنیامین نتانیاهو» پس از 4 انتخابات در 2 سال گذشته پایان دهد.

میدل ایست نیوز: قرار است امروز با رأی‌ کنست کابینه جدیدی در اسرائیل شکل بگیرد و به حکومت 12 ساله «بنیامین نتانیاهو» پس از 4 انتخابات در 2 سال گذشته پایان دهد.

«اوویر اکونیس»، عضو حزب لیکود به ریاست نتانیاهو گفت که به نظر می‌آید که موضوع دولت نهایی شده هرچند تلاش‌های لیکود برای جلوگیری از تشکیل آن ادامه خواهد یافت.

همزمان «بنی گانتس»، وزیر دفاع، پیشنهاد نتانیاهو برای استعفای فوری و تعیین گانتس به نخست‌وزیری به مدت سه سال و سپس نخست وزیر یک ساله خود نتانیاهو را رد کرد که به معنای شکست آخرین تلاش نتانیاهو برای بقاست.

بدین ترتیب اگر اتفاق نامنتظره دیگری نیفتد، کابینه «نفتالی بنت» با 28 وزیر رأی اعتماد خواهد گرفت. ائتلافی از 25 نماینده میانه‌رو و 19 نماینده دست راستی و 13 نماینده چپ و 4 نماینده عرب از این کابینه حمایت می‌کند.

نفتالی بنت در آستانه جلسه کنست گفت که دولتش پایانی بر دوره طولانی بحران سیاسی در اسرائیل خواهد بود.

توافق تشکیل کابینه که به تأیید سران احزاب حاضر در ائتلاف رسیده شامل بندهایی می‌شود که از جمله ارائه بودجه 2 ساله برای اسرائیل ظرف 145 روز از تشکیل دولت است و اگر دولت نتواند تأیید مجلس را برای بودجه بگیرد دولت ساقط خواهد شد هرچند او نخست‌وزیر دوره انتقالی خوهد ماند. این دولت بیشترین شمار اعضای زن

به موجب این توافق بنت تا سال 2023 در مقام نخست‌وزیری خواهد ماند و پس از آن یائیر لاپید به مدت دو سال نخست‌وزیر خواهد شد و آنان مقام وزارت خارجه را با یکدیگر مبادله می‌کنند.

در این توافق، بنی گانتس در مقام وزیر دفاع می‌ماند و اویگدور لیبرمن وزیر دارایی و جدعون ساعر وزیر دادگستری و «ایلیت شاکد» وزیر کشور خواهند بود.

کمیته برگزارکننده کنست اعلام کرد که نخستین جلسه کنست که در آن برای تعیین رئیس جدید کنست و نخست وزیر  رأی گیری خواهد شد امروز (یکشنبه 13 ژوئن) برگزار خواهد شد.

به موجب آیین نامه داخلی کنست، در این جلسه رئیس حزبی که بیشترین کرسی‌ها را دارد، یعنی لیکود به ریاست نتانیاهو، حق سخنرانی دارد.

ما را در تلگرام دنبال کنید telegram
منبع
الشرق الاوسط

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا