تک‌روی ابومازن؛ عامل تعمیق اختلافات در جنبش فتح

شورای انقلابی جنبش فتح فلسطین به ریاست «محمود عباس» شماری از اعضای خود را که در ائتلاف انتخاباتی «ناصر القدوة» و «مروان البرغوثی»، از رهبران فتح شرکت کرده بودند، از حضور در نشست خود طرد کرد.

میدل ایست نیوز: شورای انقلابی جنبش فتح فلسطین به ریاست «محمود عباس» شماری از اعضای خود را که در ائتلاف انتخاباتی «ناصر القدوة» و «مروان البرغوثی»، از رهبران فتح شرکت کرده بودند، از حضور در نشست خود طرد کرد.

جنبش فتح در حالی شامگاه روز گذشته نشست خود را برگزار کرد که اعضای شرکت‌کننده در فهرست انتخاباتی «الحریة» به ریاست ناصر القدوة و مورد حمایت مروان البرغوثی» از رهبران دربند فتح را از حضور در این نشست منع کرده بود.

شورای انقلابی جنبش فتح، «فدوی البرغوثی»، همسر مروان البرغوثی عضو کمیته مرکزی فتح، جمال حویل از نزدیکان البرغوثی و فخری البرغوثی اسیر آزاد شده فتح که به مدت 34 سال در زندان‌های اسرائیل به سر برده بود را به نشست روز گذشته خود دعوت نکرد.

در همین رابطه، «جمال حویل»، عضو منتخب شورای انقلابی فتح به العربی الجدید گفت: دلیل عدم دعوتم به نشست شورای انقلابی جنبش فتح را نمی‌دانم، این سوالی است که باید از دبیرخانه این شورا و رئیس آن پرسید.

حویل که عهده‌دار دبیری کمیته اسرا، شهدا و مجروحان در شورای انقلابی است، گفت: هیچ گونه تصمیم سازمانی وجود ندارد که مانع از دعوت من به نشست شورای مذکور شود، من از دسامبر سال 2016 میلادی عضو منتخب آن هستم.

از سوی دیگر، فخری البرغوثی عضو شورای انقلابی فتح نیز گفت: عدم دعوت من و دیگر شخصیت‌هایی که در فهرست انتخاباتی الحریه شرکت کردند چه‌بسا به این موضوع مربوط می‌شود که محود عباس پیشتر همه رهبران فتح را از نامزدی در انتخابات قانون‌گذاری خارج از چارچوب رسمی جنبش منع کرده بود اما خود او از این تصمیم عقب‌نشینی کرد و 5 تن از اعضای کمیته مرکزی فتح را در ساعات پایانی وارد فهرست انتخاباتی کرد.

البرغوثی در ادامه این سوال را مطرح کرد: آیا این درست نیست که این تصمیم یا باید شامل همه باشد یا هیچ کس؟

وی با بیان اینکه فتح باید در این مرحله مخاطره‌آمیز خود را سامان می داد نه اینکه به اخراج رهبران خود و تعمیق اختلافات دست بزند، اظهار داشت: از سال 2016 میلادی، رهبران جنبش از شورای انقلابی مانند یک فرش بهره‌برداری می‌‍کنند و هرگاه که به سودشان باشد، آن را پهن می کنند و اگر بر خلاف منافع‌شان باشد، آن را جمع می کنند، من از سال 1968 میلادی عضو فتح هستم و در آن باقی خواهم ماند و کسانی که سیاست اخراج و طرد را در پیش گرفته‌اند؛ خود اکنون مطرود هستند.

البرغوثی در ادامه خواستار گفت‌وگوی داخلی در فتح پیش از مذاکره با دیگر گروه‌ها و در صدر آن، حماس شد و گفت: ما از سال 1995 میلادی با اشغالگران گفت‌وگو می‌کنیم اما چرا هیچ گفت و گو داخلی در این مرحله دشوار انجام نشده است؟

وی در پایان خطاب به اعضای شورای انقلابی گفت: سیاست طرد و اخراج موجب تضعیف شما می شود و اگر متحد و یک دست نباشیم، همه زیر فشار شدید اشغالگران و قرار خواهیم گرفت.

در همین ارتباط، «نعیم الکعک»، از رهبران حماس در نامه‌ای خطاب به شورای انقلابی فتح ضمن انتقاد شدید از رفتارهای فتح در نبرد اخیر بیت المقدس و درخواست برای برگزاری انتخابات داخلی از طریق کنگره هشتم، گفت: هدف از ارسال این نامه این است که شورای مذکور به وظیفه خود عمل کرده و کنگره عمومی را برگزار کند و برای فعال‌سازی و پویاسازی آن دست به تغییرات ساختاری در درون بزند.

ما را در تلگرام دنبال کنید telegram
منبع
العربی الجدید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا