جنگ اقتصادی داعش با عراقی‌ها با حمله به خطوط انتقال برق

داعش برای انتقام بخش حساسی را هدف قرار می دهد که آن خدمات است و در واقع جنگ اقتصادی علیه عراقی ها آغاز کرده است.

میدل ایست نیوز: برای چهارمین هفته پی در پی حمله به برج های انتقال برق در مناطق شمال و شرق عراق، خسارت های زیادی برجای می گذارد و موجب قطعی برق برای چندین ساعت می شود.

این حملات به بحران جدیدی برای دولت عراق تبدیل شده است؛ دولتی که متعهد شده تلاش بسیاری برای تامین کافی برق در فصل تابستان کند فصلی که دمای هوا در آن به 50 درجه سانتیگراد می رسد.

معمولا حمله به برج های فشار قوی انجام می شود که انرژی را از ایران از طریق دیالی به مرکز کشور و بغداد علاوه بر سایر برج ها در کرکوک و صلاح الدین در شمال کشور انتقال می دهند.

مقامات عراق تاکید دارند که گروه تروریستی داعش پشت این حملات است.

به گفته منابعی در وزارت برق و کشور عراق، طی 4 هفته گذشته بیش از 30 حمله به برج های انتقال برق و ایستگاه های انتقال قدرت کوچک انجام شده که خسارت های مادی زیادی به بار آورده و موجب قطعی کامل برق در برخی از شهرها شده است.

این منابع به العربی الجدید گفتند که این حملات جدید به نظر هماهنگ شده با حملات تخریبی در برخی منابع از جمله آتش زدن مزارع و کشتن چهارپایان در چارچوب اقدامات انتقامی و خرابکارانه انجام می شود.

این عملیات خرابکارانه معمولا از طریق بمب یا راکت های هدایت شده و در برخی موارد از طریق بازکردن برج ها به خصوص در مناطق بیابانی انجام می شود که این مساله افزایش نیروهای امنیتی و گشت ها برای حفاظت از برجها را می طلبد.

به گفته منابع مذکور، حملات به برج های انرژی طی ماه مه 20 درصد افزایش یافته که این نشان می دهد تاسیسات انرژی در شهرهای آزاد شده از دست داعش، تهدید می شود و باید حضور امنیتی در آن مناطق تقویت شود.

در همین راستا «احمد النعیمی»، کارشناس مسائل امنیتی عراق گفت که حملات داعش به بخش برق عراق با هدف بحران کردنی وضعیت دولت، برانگیختن مردم علاوه بر متشنج کردن وضعیت امنیتی در آن مناطق انجام می شود.

از طرفی دیگر «احمد موسی»، سخنگوی وزارت برق عراق نیز حملات داعش به برج های انتقال برق را به علت شکست در مقابله با نیروهای امنیتی عراق می داند.

«عبید الخفاجی»، کارشناس مسائل اقتصادی نیز به العربی الجدید گفت: به نظر می رسد داعش برای انتقام بخش حساسی را هدف قرار می دهد که آن خدمات است و در واقع جنگ اقتصادی علیه عراقی ها آغاز کرده است.

وی افزود: اکثر حملات داعش به خطوط انتقال برق است که موجب قطعی برق می شود و حمله به برج های انتقال برق بر زیرساخت های سیستم انرژی تاثیر می گذارد.

ما را در تلگرام دنبال کنید telegram
منبع
العربی الجدید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا