تداوم درگیری بین نیروهای ترکیه و عناصر «پ ک ک» در شمال عراق

عملیات زمینی و هوایی ترکیه علیه عناصر حزب کارگران کردستان در شمال عراق همچنان ادامه دارد و موجب نابسامانی امنیتی در مناطق مرزی اقلیم کردستان با ترکیه می شود.

میدل ایست نیوز: اواخر شب گذشته (یکشنبه) درگیری هایی بین نیروهای ویژه ترکیه و عناصر حزب کارگران کردستان (پ ک ک) در یکی از روستاهای مرزی عراق در استان دهوک اقلیم کردستان رخ داد.

رسانه های عراقی به نقل از برخی منابع امنیتی گزارش دادند که جنگنده های ارتش ترکیه شب گذشته مواضع حزب کارگران کردستان را به شدت بمباران کردند که این امر موجب وارد شدن خسارت به مواضع پ ک ک و وقوع آتش سوزی شد.

رسانه های کردزبان اشاره کردند که درگیری ها برای چند ساعت ادامه داشت و با توجه به عدم اعلام از سوی حزب کارگران کردستان، اطلاعاتی درباره خسارت های جانی این درگیری ها در دست نیست.

طی دو هفته گذشته ترکیه در عملیات پهپادی موفقیت آمیزی، برخی از رهبران برجسته این گروه را به هلاکت رساند.

برخی منابع کرد در اقلیم کردستان پیشتر به العربی الجدید گفته بودند که شماری از سران پ ک ک در حملات ترکیه کشته و زخمی شده اند.

در همین راستا، مقامات و مسئولان سیاسی اقلیم کردستان، پ ک ک را به تداوم حمله به نیروهای پیشمرگه متهم کردند.

در همین رابطه «جمیل هورامی»، از سران اتحادیه میهنی کردستان خواستار تحقیقات در خصوص قتل یکی از عناصر پیشمرگه توسط پ ک ک و اتخاذ اقدامات قاطع در این خصوص شده بود.

وی با اشاره به اینکه هیچ کس حق دستگیری نیروهای پیشمرگه و مجازات آنها را ندارد گفت که اقلیم کردستان دولت و شورای امنیتی دارد و حزب کارگران حق ندارد شهروندان را دستگیری و از آنها بازجویی کند.

گفتنی است نیروهای ترکیه از 23 آوریل امسال، دور جدیدی از عملیات زمینی و هوایی خود علیه پ ک ک را در مناطق مرزی عراق آغاز کرده اند.

ترکیه در دو عملیات پنجه برق و پنجه صاعقه مناطق حضور عناصر پ ک ک از جمله العمادیه، زاخو، جبل متین، افاشین، باسیان، جبل کیسته و الزاب را هدف حمله قرار می دهد.

درگیری و جنگ ترکیه و پ ک ک در شمال عراق موجب شده است بسیاری از ساکنان این مناطق، مهاجرت کرده و خواستار دور کردن جنگ از مناطق مسکونی‌شان شوند.

اقلیم کردستان اخیرا اعلام کرد در پی درگیری و جنگ بین نیروهای ارتش ترکیه و عناصر حزب کارگران کردستان (پ ک ک) در شمال عراق، 1500 نفر آواره و 22 روستا خالی از سکنه شدند.

حزب کارگران کردستان بیش از 30 سال است که به صورت مسلحانه علیه دولت مرکزی آنکارا مبارزه می ‌کند.

ما را در تلگرام دنبال کنید telegram
منبع
العربی الجدید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا