خبر اولسیاسی

«العربی الجدید»: توافقات مهم در مذاکرات هیئت های امنیتی ایران و مصر در قاهره

قاهره هفته گذشته میزبان هیئتی امنیتی از ایران بوده که با مقامات بلندپایه دستگاه اطلاعات مصر درباره پرونده‌های حساس فیمابین که چند دهه محل اختلاف بوده مذاکره کرده‌اند.

میدل ایست نیوز: پایگاه خبری «العربی الجدید» به نقل از «منابع ویژه» خبر داد که اخیرا مذاکراتی با هدف بهبود روابط میان ایران و مصر در قاهره برگزار شده است.

به گفته این منابع، این دیدار در راستای سیاست خارجی جدید مصر انجام شده که می‌کوشد با همه قدرت‌های بزرگ و کشورهای منطقه روابط برقرار کند و از ورود نیابتی به بحران‌های کشورهای دیگر خودداری کند و فقط منافع مصر را در نظر بگیرد.

این منابع تأکید کرده‌اند که قاهره هفته گذشته میزبان هیئتی امنیتی از ایران بوده که با مقامات بلندپایه دستگاه اطلاعات مصر دیدار و درباره پرونده‌های حساس فیمابین که چند دهه محل اختلاف بوده مذاکره کرده‌اند.

به گفته این منابع، با وجود این، هدف از این مذاکرات عادی سازی کامل روابط میان دو کشور نیست بلکه هدف برقراری روابطی متوازن و ایجاد کانال‌های ارتباطی مشخص و دائم با هدف هماهنگی در مسائل گوناگون به منظور جلوگیری از هرگونه تنش و تضاد منافع است.

این منابع در پاسخ به این سؤال که آیا این مذاکرات موجب خشم متحدان مصر در شورای همکاری و به‌خصوص عربستان نمی‌شود، گفت که تعیین‌کنندگان سیاست خارجی مصر اخیرا رویکرد تازه‌ای پیش گرفته‌اند که به موجب آن کلید منافع و روابط مصر را به کشور دیگری نخواهند سپرد.

به گفته این منابع، توقف حمایت‌های مالی و اقتصادی کشورهای شورای همکاری و  بی نیازی مصر از این کمک‌ها استقلال مصر در تصمیم‌گیری را باعث شده و قاهره می‌کوشد از این طریق روابط خود را با کشورهای منطقه متعادل کند.

براساس این گزارش، تماس‌ها با ایران پس از آن آغاز شده که ایران مدت‌ها پیش پیغام‌هایی به مصر برای بهبود روابط ارسال کرده بود اما قاهره آن پیغام‌ها را بی پاسخ گذاشته بود. تازه‌ترین این پیغام‌ها از طریق «ناصر کنعانی»، کاردار ایران در مصر، ارسال شده بود که از تمایل ایران به گشایش صفحه تازه‌ای در روابط دو کشور سخن گفته بود.

منابع خبری پیش از این از نقش مهم عراق و نخست‌وزیر آن مصطفی الکاظمی در برقراری تماس میان ایران و مصر سخن گفته بودند. پیش از آن الکاظمی توانسته بود مذاکراتی از همین نوع میان ایران و عربستان برگزار کند و تلاش مشابهی نیز برای برقراری مذاکرات میان ایران و اردن جریان دارد.

منابع مصری تأکید کرده‌اند که در جلسات مقدماتی میان مقامات امنیتی ایران و مصر درباره برخی مسائل مهم ازجمله خودداری از حمله رسانه‌ای به یکدیگر توافقاتی شده و دستگاه اطلاعات مصر به رسانه‌های این کشور دستور داده که حملات خود به ایران و گروه‌های وابسته به آن در منطقه را متوقف کنند.

این منابع گفته‌اند که فعالیت‌های ایران در منطقه دریای سرخ و یمن و تعارض آن با منافع مصر در این منطقه از دیگر موضوعات مورد بحث بوده و طرف ایرانی تأکید کرده که آماده رعایت همه ملاحظات مصر و تأمین امنیت مسیر آبی دریای سرخ و تنگه باب‌المندب است.

به گفته این منابع، مسائل سوریه و امنیت شرکت‌های مصری که قرار است حضور خود را در عراق افزایش دهند و موضوعی بسیار مهم برای مصر است از دیگر موضوعات مورد بحث در این مذاکرات بوده است.

منبع
العربی الجدید

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا