موافقت نهایی پارلمان مصر با قانون اخراج کارمندان اخوانی از ادارات دولتی

پارلمان مصر به صورت نهایی با قانون اخراج کارمندان اخوانی دولت موافقت کرد.

میدل ایست نیوز: :پارلمان مصر به صورت نهایی با اصلاح برخی احکام قانون شماره 10 مصوب سال 1972 میلادی درخصوص «اخراج کارمندان به غیر از شیوه‌های تنبیهی» موافقت کرد؛ اقدامی که هدف از آن، اخراج کارمندان دولتی است که ثابت شود عضو گروه اخوان المسلمین هستند.

این مصوبه پارلمان مصر در تضاد صریح با قانون اساسی مصر قرار دارد که بر عدم تمایز قائل شدن میان شهروندان بر اساس گرایش‌های سیاسی یا هر دلیل دیگر تصریح دارد.

اصلاح این قانون، مقدمه‌ای برای اجرای برنامه دولت مصر برای پاکسازی اخوان المسلمین و تلاش برای زدودن تاثیرات این گروه بر جامعه مصر از طریق قانونی‌کردن اخراج هزاران کارمندی است که در ادارات و وزارتخانه‌ها یا صفحه‌های شخصی‌شان در شبکه‌های اجتماعی اقدام به مخالف با رویکردهای دستگاه حاکمه می‌کنند همانند اخراج بسیاری از کارمندان از ادارات آموزش و پرورش، نفت، دانشگاه‌ها و دیگر نهادهای دولتی که 2 سال پیش اتفاق افتاد.

«عبدالفتاح السیسی»، رئیس جمهوری مصر در بیستم ماه ژوئن گذشته قانونی صادر کرد که بر اخراج کارمندان مصرف‌کننده مواد مخدر تصریح داشت؛ اقداماتی که هدف اساسی از آن، کاهش شمار کارمندان دولتی و کاستن از هزینه‌هاست.

بر اساس استراتژی توسعه پایدار مصر «چشم‌اندار مصر 2030»، دولت ضمن در پیش گرفتن سیاست کاهش شمار کارمندان و ممنوعیت نهایی استخدام‌های جدید، مگر به شکل قراردادهای موقت، به دنبال این است که 50 درصد از کارمندان خود یعنی حدود 20 میلیون نفر را اخراج کند تا تعداد کارمندان پس از 2 سال به 3 میلیون و 900 هزار نفر برسد.

در مصر اکنون تقریبا 5 میلیون و 800 هزار نفر کارمند دولتی وجود دارد.

ما را در تلگرام دنبال کنید telegram
منبع
العربی الجدید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا