علیرغم اعلام عقب‌نشینی؛ آیا نیروهای اماراتی همچنان در یمن حضور دارند؟

مسئولان اماراتی در اوایل سال 2020 بازگشت نیروهای مسلح امارات از یمن را جشن گرفتند اما اکنون پس از گذشت بیش از یکسال از آن تاریخ، شواهد نشان می‌دهد که نیروهای اماراتی هنوز در یمن حضور دارند.

میدل ایست نیوز: مسئولان اماراتی و رسانه‌های این کشور در اوایل سال 2020 میلادی بازگشت نیروهای مسلح امارات از یمن را جشن گرفتند اما اکنون پس از گذشت بیش از یکسال از آن تاریخ، شواهد نشان می‌دهد که نیروهای اماراتی هنوز در یمن حضور دارند.

در این میان، سخنان و اظهارنظر طرف سعودی درباره مذاکرات نظامی سعودی-اماراتی برای اطلاع از روند عملیات یمن و تلاش‌های مشترک در قالب ائتلاف عربی در یمن بر تداوم حضور نظامی امارات در این کشور صحه می‌گذارد.

امارات همواره هرگونه حضور نظامی خود در یمن، پس از خروج از این کشور را انکار می‌کند اما رسانه‌های یمنی بارها بارها اعلام کرده‌اند که نیروهای اماراتی همچنان در چندین منطقه یمن از جمله عدن، شبوه و شبه جزیره سقطری حضور دارند.

تاکید بر حضور نیروهای اماراتی در یمن

وزارت دفاع عربستان در ماه جاری ژویئه در بیانیه‌ای اعلام کرد سرلشکر مطلق بن سالم الازیمع، رئیس ستاد مشترک ارتش این کشور و فرمانده نیروهای مشترک در یمن با سرلشکر صالح بن محمد العامری فرمانده عملیات مشترک امارات درباره روند عملیات در یمن گفت‎گو کرده است.

بر اساس بیانیه وزارت دفاع عربستان، این دیدار که در ریاض برگزار شد، در چارچوب بررسی روند عملیات نظامی برای حمایت از ارتش ملی یمن و تلاش‌های مشترک در قالب ائتلاف عربی در پشتیبانی از دولت مشروع یمن (دولت مستعفی عبد ربه منصور) برگزار شده است.

نیروهای اماراتی در کدام مناطق یمن مستقر هستند؟

رسانه‌های یمنی در ماه مه گذشته اطلاعاتی از حضور نیروهای اماراتی در جزیره میون یمن منتشر کردند که پس از آن، ائتلاف عربی به رهبری عربستان در واکنش به این اخبار تصریح کرد: تجهیزات موجود در جزیره میون متعلق به ائتلاف عربی است و برای کمک به نیروهای دولتی یمن و مقابله با انصارالله استفاده می شود.

در 25 اوت سال 2020 میلادی یعنی 8 ماه پس از اعلام امارات در خروج نیروهایش از یمن، سایت امریکایی « ساوث فرونت» که در زمینه پژوهش‌های نظامی و راهبردی فعالیت می‌کند، نوشت: امارات و اسرائیل در نظر دارند تا تاسیسات نظامی و اطلاعاتی در مجمع الجزایر سقطری ایجاد کنند.

این سایت امریکایی به نقل از منابع عربی و فرانسوی نوشت: نیروهای اماراتی در سقطری در حال تجهیز یک پایگاه نظامی هستند و کارشناسان نظامی اسرائیلی نیز برای اطلاع از مکان ایجاد پایگاه نظامی وارد این جزیره شده اند.

در اکتبر گذشته نیز، استاندار شبوه یمن خواهان اخراج نیروهای اماراتی از بندر نفتی بلحاف به عنوان مهم‌ترین بندر نفتی این کشور شد که بیش از 5 سال است که تعطیل شده است.

امارات بخشی از نیروهای خود را از یمن خارج کرده است

در همین رابطه، «نجیب السماوی»، پژوهشگر یمنی تصریح کرد: امارات عملا نیروهای خود را از یمن خارج کرده است اما نه همه آنها را، بخشی از نیروهای امارات که به چند صد نفر می‌رسد، در چندین منطقه یمن حضور دارند.

السماوی در گفت‌وگو با الخلیج اونلاین اظهار داشت: عدن، بندر نفتی بلحاف به علاوه سقطری، جزیره میون، المخا، باب المندب و حضرموت مرکز استقرار نیروهای اماراتی به شمار می رود و هیچکس نمی‌تواند این حقیقت را انکار کند، این نیروها حضور دارند و اقداماتی علیه یمن می‌کنند.

وی افزود: امارات علاوه بر باقی گذاردن بخشی از نیروهای خود دست به حمایت و ایجاد گروه‌های مسلح در یمن نظیر نیروهای کمربند امنیتی، نیروهای ویژه شبوه و غیره کرده است.

السماوی در عین حال تاکید کرد اطلاعات دقیقی درباره شمار نیروهای اماراتی در یمن وجود ندارد اما صدها نفر برآورد می شود که نقش‌شان بر نظارت و حمایت لجستیک از گروه‌های مسلح تحت مدیریت امارات است.

اعلام عقب‌نشینی نیروهای اماراتی

ابوظبی در 8 فوریه سال 2020 یملادی از خروج نیروهای اماراتی پس از پایان ماموریت خود در یمن خبر داد.

اما این نخستین اعلام خروج این نیروها بود، در ماه اکتبر سال 2019 میلادی، رسانه‌ها اعلام کردند امارات و سودان بخش اعظم نیروهای خود و تجهیزات نظامی‌شان را از عدن خارج کردند و به جای آن نیروهای سعودی وارد شدند.

امارات در 8 ژوئیه سال 2019 میلادی از قصد خود برای کاهش و بازاستقرار نیروهای خود در یمن خبر داده و افزوده بود: راهبرد ما در یمن از « نخست نیروهای نظامی » به «نخست صلح» تغییر یافته است.

نیروهای اماراتی که از 26 مارس سال 2015 میلادی در قالب ائتلاف عربی در یمن حضور پیدا کردند، شمارشان 5000 نفر برآورد می‌شود که اکثرا در مناطق ساحلی خلیج عدن، دریای سرخ و پایگاه صرواح در استان شمال مارب مستقر بودند.

ابوظبی در اوت سال 2019 میلادی تشکیلات امنیتی در جنوب یمن در استان‌های عدن، لحج، ابین و الضالع ایجاد کرد که بر علیه دولت مستعفی یمن وارد عمل شده و کنترل شهرهای جنوبی را به دست آوردند.

گزارش رسانه‌ها حاکی از آن است که امارات پول کلانی برای تسلیح و آموزش نیروهای موازی با دولت یمن هزینه کرده است که شمار این نیروها به 200 هزار نفر می رسد.

ما را در تلگرام دنبال کنید telegram
از طريق
الخلیج اونلاین

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا