پرده برداری چین از طرح چهار ماده ای برای حل بحران سوریه

وزیر امور خارجه چین که به دمشق سفر کرده است از طرح چهار ماده‌ای چین برای حل بحران سوریه پرده برداشت.

میدل ایست نیوز: وزیر امور خارجه چین که به دمشق سفر کرده است از طرح چهار ماده‌ای چین برای حل بحران سوریه پرده برداشت.

به گزارش «روسیا الیوم»، وانگ یی در دیدار با همتای سوریه‌ای خود، «فیصل المقداد» تأکید کرد که کلید حل فراگیر بحران سوریه اجرای اصل «روندی متعلق به مردم سوریه و به دست آنان» است که شورای امنیت آن را مطرح کرده است.

او گفت که همه طرف‌های ذی‌ربط باید به اقدامات ملموس عملی برای پیشبرد روند صلح در سوریه دست زنند.

به گفته وانگ یی طرح چین چهار ماده دارد که اولین آنها احترام به حاکمیت ارضی و یکپارچگی سوریه و احترام به انتخاب ملت سوریه و کنار گذاشتن توهم تغییر نظام در این کشور و اجازه دادن به ملت سوریه برای تعیین آینده و سرنوشت خود به صورت مستقل است.

وی افزود که در این راستا چین از سوریه در تلاش برای یافتن مسیر خاص خودش برای توسعه و حفاظت از وحدت و کرامت ملی حمایت می‌کند.

او ماده دوم طرح چین را اولویت دادن به رفاه ملت سوریه و تعجیل در روند بازسازی کشور دانست و تأکید کرد که اصلی‌ترین راه حل بحران انسانی سوریه برداشته شدن فوری همه تحریم‌های یکجانبه علیه این کشور است.

وانگ یی افزود که کمک‌های انسان‌دوستانه به سوریه هم باید با احترام به حاکمیت ملی سوریه و با هماهنگی حکومت این کشور انجام شود و افزایش یابد.

ماده سوم طرح چین به گفته وزیر امور خارجه این کشور اقدام اثرگذار و قاطع دربرابر تروریسم و مبارزه با همه گروه‌هایی است که در لیست شورای امنیت تروریستی دانسته شده اند.

چین همچنین بر اهمیت احترام گذاشتن به نقش پیش‌گام حکومت سوریه در مبارزه با تروریسم و مخالفت با همه برنامه‌های تقسیم و تجزیه به بهانه مبارزه با تروریسم و نیز بر حمایت چین از موضع سوریه درباره مبارزه با تروریسم و همکاری امنیتی در این باره تأکید کرده است.

چهارمین بند طرح سوریه حمایت از راه حل سیاسی فراگیر در سوریه با هدایت خود مردم سوریه و کاهش اختلافات میان گروه‌های سوریه‌ای و کمک جامعه بین الملل و سازمان ملل به سوریه در این راستاست.

فیصل المقداد نیز در این دیدار بر موافقت کامل دمشق با این طرح پیشنهادی چین تأکید کرد و گفت که دمشق در پی افزایش هماهنگی با چین برای پیشبرد روند صلح در سوریه است.

کانال تلگرام میدل ایست نیوز telegram
منبع
روسیا الیوم

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × 5 =

دکمه بازگشت به بالا