ایران: از الان نمیتوان درباره حضور زائران ایرانی در اربعین پیش بینی کرد

رئیس سازمان حج و زیارت ایران درباره امکان حضور زائران ایرانی در اربعین امسال گفت که این مساله به تعامل دو کشور و شرایط بیماری کرونا بستگی دارد.

میدل ایست نیوز: رئیس سازمان حج و زیارت ایران درباره ازسرگیری سفر زائران ایرانی به عراق گفت: از حالا نمی‌توان درباره اربعین پیش‌بینی داشت.

به گزارش ایسنا، «علی‌رضا رشیدیان»، رئیس سازمان حج و زیارت ایران درباره اخباری که در ارتباط با ازسرگیری اعزام زائران ایرانی به عتبات عالیات شنیده شده است، گفت: مدت‌ها به دنبال این بودیم زیارت عتبات عالیات در شرایط ایمن برقرار شود. دستورالعمل‌هایی با همکاری وزارت بهداشت و هلال‌احمر تهیه شد و شروط سلامت و اعزام با رعایت بهداشت و سلامتی با وجود دشواری این شروط اما آن را پذیرفتیم.

وی به گوشه‌ای از شروطی که وزارت بهداشت برای ازسرگیری سفرهای زیارتی تعیین کرده است، اشاره کرد و افزود: انجام تست کرونا، اعزام نشدن از مناطق قرمز و نارنجی و…، از جمله این شروط هستند.

معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران ادامه داد: براساس همین شروط با سفیر عراق در ایران مذاکره کردیم و مشخص بود ایشان بدون نظر دولت مرکزی نمی‌تواند به زائران ایرانی ویزای زیارتی بدهد. برای همین معاون سازمان حج و زیارت به عراق اعزام شد و با وزیر گردشگری این کشور مذاکره کرد و پروتکل بهداشتی هم مبادله شد.

رشیدیان تاکید کرد: پیگیریم بعد از عرفه با رعایت پروتکل وزارت بهداشت و درمان، راه زیارت عتبات را محدود و کنترل شده باز کنیم.

رییس سازمان حج و زیارت ایران درباره پیش‌بینی‌ها برای اعزام زائران ایرانی به مراسم پیاده‌روی اربعین، گفت: ستاد ملی اربعین در وزارت کشور مستقر است و ما یکی از کمیته‌های آن هستیم. این ستاد تلاش خود را می‌کند و سناریوهای مختلف را نیز بررسی کرده است. امیدواریم با رعایت پروتکل‌ها شرایط را برای حضور زائران ایرانی در این راهپیمایی فراهم کنیم. لازمه آن، تعامل بین دو کشور، رصد و مدیریت شرایط این بیماری است. بنابراین از حالا نمی‌توان درباره اربعین پیش‌بینی داشت. البته که سناریوهای مختلف بررسی شده و به تمام کمیته‌ها در ارتباط با آن اعلام آمادگی داده شده است.

کانال تلگرام میدل ایست نیوز telegram
منبع
ایسنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هشت + هفده =

دکمه بازگشت به بالا