وزیر فرهنگ عراق از بازگرداندن لوح گیلگمش طی یک یا دو ماه آینده خبر داد

وزیر فرهنگ و آثار باستانی عراق خبر داد که پس از مذاکره با امریکا، لوح گیلگمش طی یک یا دو ماه آینده به عراق بازگردانده می شود.

میدل ایست نیوز: «حسن ناظم»، وزیر فرهنگ و آثار باستانی عراق از احتمال بازگرداندن لوح «حماسه گیلگمش» به سرزمین اصلی خود یعنی عراق طی یک یا دو ماه آینده خبر داد.

ناظم گفت که در خصوص این لوح و بازگرداندن آن با امریکا و دستگاه قضایی این کشور مذاکره شده و شاید طی یک یا دو ماه آینده، این لوح به کشور بازگردانده شود.

وزیر فرهنگ عراق اظهارداشت که این لوح اهمیت بالایی برای باستان شناسان و جامعه باستان شناسی دارد و سختی هایی برای بازگرداندن آن وجود داشت؛ چرا که این لوح از یک نمایشگاه خریداری شده و توسط حفاری تصادفی در خاک عراق کشف شده بود.

گفتنی است یک تاجر امریکایی آثار هنری این لوح را در سال 2003 از یک خانواده اردنی مقیم لندن خریداری کرده و به امریکا آورده و پس از آن در سال 2007 به تاجران دیگری به قیمت 50 هزار دلار فروخته است.

در سال 2014 نیز این لوح به قیمت 1.67 میلیون دلار توسط یک خانواده مسیحی و با هدف نمایش در موزه کتاب مقدس در واشنگتن خریداری شد.

یکی از متصدیان موزه در سال 2017 پس از آنکه مشخص شد مدارک خرید آن کامل نیست، نسبت به منبع آن ابراز نگرانی کرد.

در سپتامبر 2019 پلیس این قطعه باستانی را مصادره کرد و روز دوشنبه گذشته نیز مصادره آن توسط یک قاضی فدرال تایید شد.

این لوح عتیقه که از خشت ساخته شده و با خط میخی نوشته شده، بخشی از حماسه گیلگمش است که یکی از قدیمی ترین آثار ادبی بشر به شمار می رود و ماجراجویی یکی از پادشاهان قدرتمند سرزمین بین النهرین در تلاش برای جاودانگی را روایت می کند.

ما را در تلگرام دنبال کنید telegram
منبع
الفرات نیوز

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا