استقبال کم‌رنگ مردم عراق از برنامه واکسیناسیون کرونا

وزارت بهداشت عراق اعلام کرد شمار شهروندانی که واکسن کرونا را دریافت کرده‌اند به 6 درصد می‌رسد.

میدل ایست نیوز: وزارت بهداشت عراق اعلام کرد شمار شهروندانی که واکسن کرونا را دریافت کرده‌اند به 6 درصد می‌رسد.

وزارت بهداشت عراق با بیان اینکه این آمار بسیار پایین است، اظهار داشت: این میزان واکسیناسیون نمی‌تواند مصونیت جمعی ایجاد کند.

«ریاض الحلفی»، مدیر اداره بهداشت عمومی وزارت بهداشت عراق امروز دوشنبه در سخنانی گفت: میزان افرادی که مشمول دریافت واکسن فایرز، سینوفارم و آسترازینکا هستند و واکسن را دریافت کرده‌اند به 6 درصد می‌رسد و میزان مطلوب برای تحقق مصونیت جمعی علیه کرونا عددی بین 75 و 80 درصد است و ما در تلاش هستیم تا طی سال جاری به این سطح برسیم.

علیرغم اینکه مقامات عراقی میزان زیادی از واکسن‌ها را طی مرحله اخیر در اختیار مراکز بهداشتی و بیمارستان‌ها گذاشته‌اند اما شهروندان به خصوص در روستاها، حومه شهرها و مناطق دورافتاده اقبال بسیار ضعیفی به دریافت واکسن از خود نشان داده‌اند؛ امری که با نزدیک شدن فصل سرما و طرح وزارت آموزش و پرورش برای بازگشایی رسمی مدارس و نیز مراسم محرم بر نگرانی‌ها می‌افزاید و احتمال افزایش موارد ابتلا و فوتی ناشی از کرونا را دو چندان می کند.

بر اساس آمار رسمی، کارشناسان وزارت بهداشت معتقدند که پیش از نیمه سال جاری، عراق نخواهد توانست به سطح قابل قبولی از واکسیناسیون در مقایسه با کشورهای همسایه برسد.

در همین رابطه، «جواد الموسوی»، عضو کمیسیون بهداشت پارلمان عراق گفت:شمار افرادی که واکسن دریافت کرده‌اند «بسیار پایین» است و و چند علت برای آن وجود دارد از جمله اینکه مردم به اقدامات دولت و واکسن‌های ارائه شده اعتماد ندارند به خصوص که حرف و حدیث‌هایی درباره واکسن‌های تقلبی مطرح است و این شایعه نیز وجود دارد که برخی از واکسن‌ها منحر به مرگ یا عقیم شدن می‌شود.

الموسوی در پایان گفت: دریافت واکسن به دلیل خطر ویروس کرونا امری ضروری است، طی مرحله اخیر اقبال خوبی برای تزریق واکسن وجود داشت اما وزارت بهداشت به دلیل کمبود واکسن نتوانست از این فرصت بهره‌برداری کند.

در بین کشورهای عربی، عراق، با یک میلیون و 704 هزار مورد ابتلا یه کرونا و 363 و 19 هزار و 146 فوتی، در صدر کشورهای عربی که بیشترین آسیب از کرونا را دیده اند، قرار دارد.

ما را در تلگرام دنبال کنید telegram
منبع
العربی الجدید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا