اقلیم کردستان خواستار تضمین های امنیتی پیش از خروج نیروهای رزمی امریکا از عراق

اقلیم کردستان به دنبال آن است که از توافق عراق و امریکا بر سر خروج نیروهای رزمی امریکایی تا پایان سال، برای تقویت زرادخانه پیشمرگه و دور کردن گروه های مسلح عراق از مرزهای خود استفاده کند.

میدل ایست نیوز: دو مقام عراقی در بغداد که یکی از ژنرال های ستاد عملیات مشترک عراق است، به «العربی الجدید» گفتند که دولت اقلیم کردستان عراق با وجود استقبال از نتایج چهارمین دور از گفت وگوی راهبردی عراق و امریکا که شامل توافق بر سر خروج کامل نیروهای رزمی امریکا تا پایان سال نیز شد، طی روزهای گذشته به طرف های عراقی و امریکایی گفته که خواستار تضمین های امنیتی پیش از خروج کامل نیروهای رزمی امریکایی از عراق است.

به گفته این منابع نظامی، بارزترین تضمین های امنیتی که اقلیم کردستان به دنبال آن است، تامین مرزهای اقلیم کردستان با دور کردن گروه های مسلح وابسته به الحشد الشعبی و حضور صرف ارتش عراق و تقویت توانایی های نیروهای پیشمرگه است.

این خواسته در حالی مطرح می شود که یک هیئت نظامی امریکایی برای بررسی سازوکار اجرای توافقات صورت گرفته در چهارمین دور از گفت وگوی راهبردی بین عراق و امریکا به عراق می آید.

یک افسر عراقی در ستاد عملیات مشترک که نخواست نامش فاش شود، به العربی الجدید گفت: کردها خواستار تضمین های امنیتی پیش از اجرای توافق خروج کامل نیروهای رزمی امریکایی از عراق هستند.

وی در ادامه توضیح داد که مقامات کردستان برای تسریع در تعیین تکلیف پرونده دور کردن گروه های مسلح عراق از مرزهای اقلیم و حضور صرف نیروهای ارتش در آن مناطق و مشخصا در مخمور، زمار، سنجار، کرکوک و خانقین فشار می آورند.

این ژنرال عراقی اشاره کرد که اربیل سعی دارد برای تقویت امنیت استان های اقلیم کردستان و مناطق مرزی موازی با کرکوک، نینوا و دیالی، پشتیبانی نظامی بیشتری از سوی ائتلاف بین المللی شامل سلاح و تجهیزات دفاعی کسب کند.

وی همچنین بیان کرد که چند روزیست که مطالبات مقامات پیشمرگه و برخی از شخصیت های دولتی در اقلیم کردستان بر توانمندسازی پیشمرگه و حل مشکلات مربوط به مناطق مورد مناقشه بین بغداد و اربیل، متمرکز شده است.

از طرفی دیگر یک نماینده پارلمان عراق که نخواست نامش فاش شود در گفت وگویی تلفنی با العربی الجدید گفت: طرف های کرد از طریق نمایندگانی در نشست بررسی سازوکار خروج نیروهای رزمی امریکایی از عراق حضور خواهند داشت.

وی افزود: مقامات کرد از الکاظمی خواستند توافقات گذشته مربوط به مرزهای اقلیم کردستان را تا پیش از پایان سال جاری اجرا کند.

ناظران و متخصصان امور کردها، معتقدند که پایگاه حریر در اربیل که محل حضور نیروهای امریکای است، اهمیت نظامی خود را به علت ارتباط مستقیم با نیروهای امریکایی در شرق سوریه حفظ می کند.

در همین راستا «احمد النعیمی»، کارشناس امور امنیتی عراق گفت که سران کرد در تلاشند دستاوردهای سیاسی و امنیتی از این توافق از جمله تقویت زرادخانه پیشمرگه و دور کردن گروه های مسلح عراق از اطراف مرزهای اقلیم تا فاصله دست کم 20 کیلومتری کسب کنند.

وی صحبت از محافظه کاری یا نگرانی کردها از خروج کامل نیروهای رزمی امریکایی از عراق را، بخشی از رویکرد سیاسی کلی اقلیم کردستان برای تضمین تداوم حمایت غرب از آن توصیف کرد.

از طرفی دیگر «دیار برواری»، نماینده حزب دموکرات کردستان در پارلمان عراق، گفت که پرونده حضور امریکا در عراق به علت فشارهای وارده به دولت، پرونده ای سیاسی شده است و به امنیت کشور آسیب می زند.

وی اشاره کرد که نیروهای پیشمرگه در سطحی از آمادگی نیستند که به تنهایی بتوانند با همه تهدیدها مقابله کنند از این رو به هماهنگی با نیروهای ائتلاف بین المللی و ارتش عراق نیاز دارند و اقلیم کردستان به همین دلیل از تصمیم اخراج نیروهای رزمی نگران است.

«عبدالباری الزیباری»، از سران حزب اتحادیه میهنی کردستان در سلیمانیه نیز نبود نیروهای ائتلاف بین المللی در سراسر عراق و به خصوص اقلیم، آن هم در وقت کنونی را بد دانست و خروج نیروهای رزمی امریکایی از کشور را موجب ایجاد بحران های جدید امنیتی از جمله در اقلیم کردستان خواند.

ما را در تلگرام دنبال کنید telegram
منبع
العربی الجدید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا