اهداف سفر «مصطفی الکاظمی» به کویت چیست؟

مصطفی الکاظمی به روی آوردن عراق به کشورهای عربی و به ویژه عضو شورای همکاری تمایل دارد و به نظر می رسد هدف از آن کاهش نفوذ ایران در عراق باشد.

میدل ایست نیوز: کویت سومین مقصد «مصطفی الکاظمی»، نخست وزیر عراق برای سفر در میان کشورهای عضو شورای همکاری است؛ وی پیش از این نیز به عربستان و امارات سفر کرده بود و این نشان دهنده توجه نخست وزیر عراق به تحکیم ارتباط عراق با کشورهای عضو شورای همکاری است.

سفر هفته آتی الکاظمی به کویت، در رابطه با منافع اقتصادی عراق است و وزارت امور خارجه عراق نیز در بیانیه ای هدف از آن را سرمایه گذاری های کویت از طریق ورود به بازار تجاری عراق و ایفای نقش موثر در توسعه پایدار و سرمایه گذاری صنعتی و تجاری اعلام کرد.

بنابر آنچه در بیانیه وزارت امور خارجه آمده، از دیگر اهداف این سفر بررسی راه های توسعه تجارت دوجانبه بین دو کشور در سایه وجود تمایل برای توسعه همکاری های دوجانبه در همه زمینه هاست.

کنفرانس منطقه ای بغداد

سفر الکاظمی به کویت پیش از کنفرانس منطقه ای بغداد که اواخر اوت 2021 انجام می شود؛ کنفرانسی که در آن عربستان، کویت، اردن، ترکیه و ایران دعوت شده اند اما دولت عراق از سوریه برای شرکت در آن دعوت نکرده است.

در این کنفرانس کشورهای دیگری که همجوار عراق نیستند نظیر مصر، قطر و امارات علاوه بر امریکا، فرانسه و بریتانیا نیز حضور دارند.

بغداد از نهادهای بین المللی همچون اتحادیه اروپا و سازمان ملل نیز در تلاش برای بازپسگیری نقش عراق در سطح کشورهای عربی و منطقه، نیز دعوت کرده است.

عراق پیش از این نیز میزبان نشست سران مصر و اردن بوده که نشست مذکور به بررسی مسائل اقتصادی نظیر اتصال سیستم برق و اتصال راه آهن و همکاری تجاری و زراعی علاوه بر همکاری فرهنگی و آموزشی و سایر جوانب پرداخته است.

در همین راستا، «نظیر الکندوری»، تحلیلگر سیاسی عراق در گفت وگویی با الخلیج آنلاین اظهار داشت که سفر الکاظمی به کویت ارتباطی با کنفرانس منطقه ای بغداد ندارد بلکه به دلایل اقتصادی و برای تشویق کویت به سرمایه گذاری در عراق است.

وی از زمان سفر نخست وزیر عراق به کویت اظهار تعجب کرد و گفت که این سفر پیش از آمدن هیئت کویتی به عراق برای شرکت در کنفرانس منطقه ای انجام می شود در حالیکه امکان مذاکره با هیئت کویتی در حاشیه کنفرانس منطقه ای بغداد وجود داشت.

حمایت کشورهای عضو شورای همکاری

مصطفی الکاظمی، در نخستین سفر خود در آوریل 2020 به عربستان و امارات سفر کرد و به نظر می رسد وی بر روی حمایت کشورهای عضو شورای همکاری از کشورش حساب باز کرده است.

سفر وی به عربستان که در پاسخ به دعوت «سلمان بن عبدالعزیز»، پادشاه عربستان انجام شد، دو طرف به توافقی برای تاسیس صندوق مشترک با سرمایه 3 میلیارد دلاری دست یافتند.

عربستان در پی این توافق اعلام کرد که این صندوق کمکی از سوی عربستان برای تقویت سرمایه گذاری در زمینه های اقتصادی در عراق است که سود آن به اقتصاد عربستان و عراق خواهد رسید.

الکاظمی در سفر به امارات نیز توانست 3 میلیارد دلار سرمایه گذاری برای عراق در چارچوب تقویت روابط اقتصادی و ایجاد فرصت های جدید همکاری و شراکت به ارمغان بیاورد.

کاهش نفوذ ایران

الکندوری، تحلیلگر سیاسی عراق معتقد است که الکاظمی به روی آوردن به کشورهای عربی به ویژه کشورهای عضو شورای همکاری تمایل دارد.

به نظر او این اقدام دولت عراق برای کاهش نفوذ ایران در کشور است.

وی اشاره دارد که هر اندازه نفوذ کشورهای عربی در عراق بیشتر شود، نفوذ و نقش ایران در عراق کاهش می یابد و شانس الکاظمی برای رسیدن به دومین دور از نخست وزیری عراق بیشتر می شود.

چالش های داخلی

بر کسی پوشیده نیست که عراق با چالش هایی درون دولت، طرف های امنیتی و پارلمان دست و پنجه نرم می کند.

ناظران اشاره می کنند که طرف های دارای نفوذ درون نهادهای عراق، تلاش می کنند تا مانع از بازگشت عراق به آغوش عربی خود و کاهش نفوذ ایران در عراق شوند.

به گفته ناظران، دوری عراق از ایران، تاثیر منفی بر اقتصاد ایران خواهد داشت؛ کشوری که رتبه دوم صادرات به عراق را داراست.

الکندوری معتقد است کشورهای عضو شورای همکاری به الکاظمی برای کاهش نفوذ ایران تکیه دارند و تلاش می کنند برای تحقق این امیر، از پروژه های اقتصادی که قصد تاسیس آن در عراق را دارند، به دولت عراق کمک کنند.

به نظر وی، این مساله برای هر دو طرف چه کشورهای عضو شورای همکاری و چه دولت عراق سخت است.

وی افزود که سفر الکاظمی به کویت ابعاد دیگری غیر از ابعاد اقتصادی دارد، به ویژه با توجه به اینکه سفرهای الکاظمی به کشورهای عضو شورای همکاری تاکنون هیچ پیشرفتی برای سرمایه گذاری درون عراق حاصل نکرده است.

الکندوری در پایان دلیل عدم سرمایه گذاری کشورهای عضو شورای همکاری در عراق را نبود امنیت برای سرمایه گذاری های خارجی عنوان کرد و گفت که برخی در عراق به شیوه های مختلف راه را بر سرمایه گذاری های کشورهای عربی در عراق می بندند.

ما را در تلگرام دنبال کنید ما را در تلگرام دنبال کنید
منبع
الخلیج آنلاین

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا