تشدید حملات ترکیه به متحدان امریکا در سوریه

در حملات پهپادی و توپخانه ای چند روز گذشته ترکیه به مواضع «نیروهای دموکراتیک سوریه» چند تن از سران این نیروها کشته شدند.

میدل ایست نیوز: برای اولین بار از زمان ورود نیروهای ترکیه به حسکه در 2019 و به دست گرفتن کنترل شهر رأس العین و اطراف آن، ارتش ترکیه سران «نیروهای دموکراتیک سوریه» و اداره غیر نظامی آن را هدف گرفته است.

یک مقام نظامی تأکید کرد که یک پهپاد ترکیه‌ای یک خودروی نظامی در نزدیکی دروازه غربی شهر قامشلی در اطراف روستای هیمو را هدف قرار داده که موجب زخمی شدن چند تن شده است. این مقام حاضر نشد آمار دقیقی از قربانیان این حادثه ارائه کند.

اما دیده بان حقوق بشر سوریه اعلام کرد که این حمله یکی از مقامات بلندپایه نیروهای دموکراتیک را هدف قرار داده است.

روز شنبه نیز یک پهپاد ترکیه‌ای یکی از سران «یگان‌های مدافع خلق» را در منطقه علی فرو در نزدیکی قامشلی هدف قرار داد که باعث جان باختن وی شد. دیده‌بان حقوق بشر سوریه مدعی شد که این فرد از کردها مخالف ایران است.

دست کم یک پهپاد دیگر نیز در همان روز یک خودرو در یک زمین کشاورزی در منطقه صوفیان در جنوب عین العرب (کوبانی) را هدف قرار داد که خسارت‌های مادی را موجب شد. خسارت جانی در این حمله گزارش نشده است.

خونبارترین این حملات روز جمعه گذشته رخ داد که نشست سران شورای نظامی تل تمر را که وابسته به گروه قسد است هدف قرار داد که در آن 7 تن کشته و 10 تن زخمی شدند.

در پی این حادثه، روز گذشته یک گشتی نظامی امریکایی به تل تمر رفت تا در جریان وضعیت امنیتی این شهر قرار بگیرد.

فرماندهی نیروهای قسد تهدید کرده است که به حملات ترکیه پاسخ خواهد داد: «از امروز اعلام می‌کنیم که دیگر سکوت نخواهیم کرد و حملات وحشیانه ترکیه بدون پاسخ نخواهد ماند».

قسد در بیانیه خود نوشت: «موضع نامشخص طرف‌های ضامن آتش‌بس مانند امریکا و روسیه، ترکیه را تشویق می‌کند تا به حملاتش ادامه دهد».

با این همه ترکیه به حملات توپخانه‌ای خود هم ادامه داد و روز شنبه مناطق تل شنان و ام الکیف و نیز حومه تل تمر و ابوراسین را گلوله‌باران کرد که گفته می‌شود در این حملات یک زن و یک کودک کشته و 20 تن زخمی شدند.

در پی این تحولات، «دیوید براونشتاین»، معاون فرستاده ویژه امریکا در امور سوریه، در جلسه‌ای که به‌صورت مجازی برگزار شد اوضاع را با شورای ملی کردهای سوریه بررسی کرد.

ما را در تلگرام دنبال کنید telegram
منبع
الشرق الاوسط

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا