بسته شدن گذرگاه رفح؛ همزمان با تنش‌ها میان نوار غزه و اسرائیل

منابع آگاه مصری اعلام کردند پس از ناآرامی‌ها در مرز نوار غزه با اسرائیل، مسئولان دستگاه اطلاعاتی این کشور به رهبران حماس شدیدا هشدار دادند.

میدل ایست نیوز: منابع آگاه مصری اعلام کردند پس از ناآرامی‌ها در مرز نوار غزه با اسرائیل، مسئولان دستگاه اطلاعاتی این کشور به رهبران حماس شدیدا هشدار دادند.

مرز نوار غزه با اسرائیل در روزهای گذشته پس از اقدام برخی از جوانان فلسطینی در حرکت به سمت نوار مرزی و شلیک سربازان اسرائیلی به سمت آنها شاهد تنش شدیدی بود و طی آن ده‌ها فلسطینی و یک سرباز اسرائیلی زخمی شدند.

منابع آگاه مصری در گفت‌وگو با العربی الجدید تصریح کردند: این هشدارها همزمان با تصمیم قاهره در تعلیق فعالیت گذرگاه مرزی رفح میان مصر و نوار غزه تا اطلاع ثانوی همراه شد که دلیل آن، نقض توافق پیشین از سوی حماس با مسئولان دستگاه اطلاعاتی مصر در کاهش تنش عنوان شده است.

به گفته منابع یاد شده، میان مسئولان دستگاه اطلاعاتی مصر و رهبران حماس درخصوص تسلط کامل بر تظاهرات‌کنندگان و نزدیک شدن به نوار مرزی و عدم برخورد با سربازان اسرائیلی و پایبندی به تظاهرات مسالمت‌آمیز توافق شده بود اما طی روزهای گذشته اعتراضات از کنترل خارج شد و طی تظاهرات علاوه بر زخمی شدن ده‌ها فلسطینی، یک سرباز اسرائیلی نیز از ناحیه سر مورد اصابت گلوله قرار گرفت که وضعیت وی وخیم گزارش شده است؛ امری که مصر را در برابر اسرائیل در وضعیت بدی قرار می‌دهد چرا که قاهره درخصوص برگزاری مسالمت‌آمیز اعتراضات به رخداد آتش‌زدن مسجد الاقصی به تل‌آویو تضمین داده بود.

به گفته منابع مذکور، تصمیم مصر در شرایطی حساس برای ممانعت از تداوم اعتراضات در نوار غزه از بیم خارج شدن اوضاع از کنترل گروه‌های فلسطیتی به خصوص در سایه فشارهای داخلی علیه دولت اسرائیل برای پاسخ دادن به این اعتراضات اتخاذ شده است؛ امری که می‌تواند به واکنش گروه‌های مقاومت فلسطینی و نیز ورود احتمالی حزب‌الله به این جنگ منتهی شود.

منابع آگاه مصری اظهار داشتند: قاهره به طور روشن از رهبران حماس و دیگر گروه‌های مقاومت فلسطینی خواسته تا به اعتراضات و تنش‌ها در مرز اسرائیل پایان دهند به خصوص که دولت مصر در تلاش است تا دور جدیدی از مذاکرات میان غزه و تل‌آویو برای تثبیت آتش‌بس و دستیابی به توافقی طولانی‌مدت را ترتیب دهد.

در همین رابطه، یکی از رهبران حماس به العربی الجدید گفت: این گروه و دیگر گروه‌های فلسطینی به طرف مصری و دیگر واسطه‌ها اعلام کرده‌اند که به گرو گرفتن معیشت مردم به عنوان ابزار فشاری علیه نوار غزه امری قابل قبول نیست.

پیش از این، جنگنده ها و پهپادهای اسرائیل بامداد امروز سه شنبه برخی از مواضع گروه های مقاومت فلسطینی و اراضی خالی در مناطق مختلفی از نوار غزه را بمباران کردند.

جنگنده های اسرائیلی با چند موشک، یکی از مواضع گروه های مقاومت فلسطین در غرب شهر خان یونس در جنوب نوار غزه و یک زمین زراعی در شرق محله الزیتون در جنوب شهر غزه را هدف قرار دادند.

این جنگنده ها همچنین یک زمین در نزدیکی گورستان شرقی در شرق جبالیا در شمال نوار غزه و یک زمین دیگر در منطقه الفخاری در شرق خان یونس را هدف قرار دادند.

گروه های مقاومت فلسطینی نیز در برخی از مناطق موشک های پدافندی زمین به هوا را به سمت پهپادهای اسرائیل شلیک کردند.

طی روزهای گذشته برخی فعالان فلسطینی تعدادی بادکنک آتش زا به سمت شهرک های اسرائیلی در نزدیکی نوار غزه پرتاب کرده بودند که منجر به آتش سوزی در برخی از شهرک ها شده بود.

ما را در تلگرام دنبال کنید telegram
منبع
العربی الجدید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا