وزیر خارجه عراق: اختلافات بر سر مسئله سوریه علت عدم دعوت از این کشور/کنفرانس 28 اوت برگزار می شود

وزیر خارجه عراق با اعلام اینکه کنفرانس منطقه ای بغداد شنبه 28 اوت برگزار می شود، علت عدم دعوت از سوریه در این کنفرانس را بحث برانگیز و دارای اختلاف بودن مساله سوریه عنوان کرد.

میدل ایست نیوز: «فؤاد حسین»، وزیر امور خارجه عراق اعلام کرد که کنفرانس منطقه ای بغداد روز شنبه 28 اوت برگزار می شود و توضیح داد که کشورش پاسخ مثبتی از همه کشورهای دعوت شده به این کنفرانس از جمله روسیه دریافت کرده است.

وی در مصاحبه ای با «اسپوتنیک» گفت که کنفرانس منطقه ای بغداد، در 28 ماه جاری یعنی در روز شنبه برگزار می شود.

عراق و سوریه روابط خوبی دارند

حسین با اشاره به اینکه پاسخ های مثبتی از همه کشورهای دعوت شده به این کنفرانس دریافت کرده اند، گفت که عراق از 5 کشور عضو دائم شورای امنیت از جمله روسیه برای حضور در این کنفرانس دعوت کرده است و این کشورها سفیر خود را به این کنفرانس خواهند فرستاد.

رئیس دستگاه دیپلماسی عراق درباره عدم دعوت عراق از سوریه برای شرکت در این کنفرانس گفت: مساله سوریه مساله ای دارای اختلاف است و دست ما نیست؛ ما روابط خوبی با سوریه داریم و هیچ وقت روابط دیپلماتیک خود را با سوریه قطع نکردیم.

وی ادامه داد: در واقع ما در طرح مساله سوریه چه در سطح کشورهای عربی و در سطح بین المللی ذینفع و خواستار بازگرداندن نقش سوریه در همه زمینه ها هستیم اما مساله بازگشت سوریه هنوز مساله ای دارای اختلاف است و به نظر من برادران سوری ما این مساله را درک می کنند.

وزیر امور خارجه عراق در پاسخ به این سوال که آیا سوریه نماینده ای در این کنفرانس خواهد داشت، گفت: نمی دانم رهبر یا رئیس جمهور معینی مساله سوریه را مطرح خواهد کرد یا خیر اما مساله سوریه در برنامه و دستور کار نیست.

انتخابات عراق به تعویق نمی افتد

وی در این مصاحبه در پاسخ به سوالی درباره احتمال به تعویق افتادن انتخابات پارلمانی عراق گفت: ان شاء الله انتخابات پارلمانی عراق در دهم اکتبر برگزار می شود، کمیساریای انتخابات همه چیز را آماده کرده است و انتخابات در دهم اکتبر برگزار می شود و گمان نمی کنم به تعویق بیافتد.

نیروهای رزمی امریکا در پایان سال جاری از خاک عراق خارج می شوند

حسین درباره خروج نیروهای امریکایی از عراق تصریح کرد: دور چهارم گفت وگوی راهبردی، دور آخر بود و کمیته های نظامی و امنیتی اکنون به هماهنگی و نظارت بر جدول زمانبندی خروج نیروهای امریکایی می پردازند و این یک مساله نظامی است.

وزیر خارجه عراق درباره توافق با امریکا بر سر نگه داشتن شماری از نظامیان در عراق توضیح داد: توافق واضح است، نیروهای رزمی امریکایی از کشور خارج می شوند، اما جانب دیگری وجود دارد که نیروها و یگان هایی هستند که به دولت و نیروهای امنیتی عراق در مساله آموزش، مشاوره و تبادل اطلاعات کمک می کنند، همکاری در این بخش ادامه خواهد داشت اما نیروهای رزمی امریکا در پایان سال جاری خارج خواهند شد.

خرید سامانه اس 400 توسط عراق صحت ندارد

رئیس دستگاه دیپلماسی عراق در ادامه درباره کنترل مرزها در سایه خروج نیروهای امریکایی بیان کرد: مرزها تحت نظارت و کنترل است، اطلاعاتی از تحرکات برخی از عناصر داعش و تروریست ها از سوریه به عراق داریم، این مساله تحت نظر است اما عراق دیگر پناهگاه آنها نیست.

وی در بخش دیگری از سخنانش در پاسخ به برخی اخبار مبنی بر خرید سامانه اس 400 توسط عراق اظهار داشت: این مساله واقعیت ندارد اما روابط نظامی، دفاعی و امنیتی ما با روسیه برقرار است.

حسین در پاسخ به سوالی درباره احتمال امضای توافقنامه با روسیه در این سفر گفت: به روابط خوب با روسیه در زمینه های مختلف، نیاز داریم، به زودی مذاکره می کنیم و یادداشت های تفاهم متعددی امضا خواهیم کرد.

وزیر امور خارجه عراق ادامه داد: روسیه در عراق تجربه دارد اما این تجربه به زمینه نظامی، امنیتی و نفت محدود می شود اما اکنون به دنبال توسعه روابط در زمینه های دیگر هستیم.

ما را در تلگرام دنبال کنید telegram
منبع
اسپوتنیک عربیبغداد الیوم

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا