توضیحات سخنگوی کمیته برگزارکننده کنفرانس منطقه ای بغداد درباره مهمانان و دستور کار آن

«نزار الخیرالله» گفت که تمرکز دولت عراق بر ثبات و شراکت پایدار اقتصادی و همکاری در رویارویی با چالش های مشترک و جلب سرمایه خارجی است.

میدل ایست نیوز: «نزار الخیرالله»، قائم مقام وزیر خارجه عراق و سخنگوی کمیته برگزارکننده کنفرانس منطقه‌ای بغداد که با عنوان «کنفرانس بغداد برای همکاری و شراکت» برگزار می شود از دستور نخست‌وزیر عراق برای تشکیل کمیته‌ای برای تکمیل همه تدارکات لازم برای برگزاری این کنفرانس خبر داد.

الخیرالله در کنفرانسی مطبوعاتی که در بغداد برگزار کرد گفت که هر کنفرانسی در این حجم پروژه‌ای در سطح حکومتی است و افزود که تا کنون هر کنفرانس بین‌المللی درباره عراق در خارج از این کشور برگزار می‌شد اما این بار بغداد میزبان چنین کنفرانسی خواهد بود.

وی حضور بین‌المللی در این کنفرانس و دستور کار آن را جهشی در سیاست خارجی حکومت عراق و موجب تقویت نقش عراق در منطقه دانست و تأکید کرد که این کنفرانس به همت عراق و با پاسخ مثبت سران کشورهایی که به نقش عراق در منطقه و سیاست تعادل این کشور اعتماد دارند برگزار می‌شود.

الخیرالله افزود که تمرکز دولت عراق بر ثبات و شراکت پایدار اقتصادی و همکاری در رویارویی با چالش های مشترک و جلب سرمایه خارجی است و افزود که منافع راهبردی عراق منحصر به زمان مشخصی نمی‌شود و هر دولتی که پس از این در عراق بر سر کار بیاید از دستاوردهای این کنفرانس بهره خواهد برد.

او حضور سران کشورهای مدعو در سطح بالا در این زمان خاص و حمایت آنان از عراق را تأکیدی بر دستاوردهای این کنفرانس و عملی شدن آن دانست و خبر داد که اعضای دائم شورای امنیت و نمایندگانی از اتحادیه اروپا  و گروه 20 به عنوان ناظر در این کنفرانس حضور خواهند داشت.

الخیرالله افزود که نمی‌تواند نام همه کشورهای مدعو را بیاورد و تأکید کرد که این کنفرانس منافعی برای همه کشورهای منطقه دارد.

وی تأکید کرد که عراق با ایران در مسئله آب‌های مشترک در تماس دائم است اما این موضوعی دوجانبه میان دو کشور است و در این کنفرانس مسائل مشترک منطقه‌ای است که مطرح می‌شود.

قائم‌مقام وزیر خارجه عراق درباره دعوت از سوریه نیز گفت که روابط با سوریه را از دعوت به این کنفرانس تفکیک کرد و افزود که عراق با جدیت از بازگشت سوریه به اتحادیه عرب حمایت می‌کند و روابط خوبی با سویه دارد و امنیت دو کشور به هم پیوسته است.

وی افزود که این کنفرانس با هدف تمرکز بر نقاط اشتراک و نه مسائل اختلافی برگزار می‌شود و عراق در پی همکاری و شراکت و تأکید بر یکپارچگی و حاکمیت راضی و تقویت نقش عراق در مبارزه با تروریسم است.

ما را در تلگرام دنبال کنید telegram
منبع
ناس نیوز

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا