عراق در جایگاه چهارمین تولیدکننده بزرگ خرمای جهان

وزارت کشاورزی عراق اعلام کرد شمار نخل‌های این کشور از مرز 18 میلیون نفر گذشته است.

میدل ایست نیوز: وزارت کشاورزی عراق اعلام کرد شمار نخل‌های این کشور از مرز 18 میلیون نفر گذشته است.

«حمید النایف»، سخنگوی وزارت کشاورزی عراق در گفت‌وگویی مطبوعاتی تصریح کرد: وزارت کشاورزی طرحی برای افزایش میزان تولید خرماهای درجه یک و به دنبال آن، صادرات خرما از طریق حمایت از کشاورزان و دادن کودهای مخصوص و اختصاص سهمابه کافی به نخل‌زارها و نیز تشویق به استفاده از دستگاه‌های آبیاری نوین دارد.

النایف گفت: نخل‌زارهای جدیدی برای افزایش میزان تولید خرما ایجاد شده به خصوص که شماری از نخل‌زارها به دلیل جنگ‌های متعدد و مهاجرت صاحبان آن، تخریب شده است.

وی افزود: شمار نخل‌های عراق اکنون از مرز 18 میلیون نفر گذشته است.

سخنگوی وزارت کشاورزی اظهار داشت: عراق سال گذشته 600 هزار تُن انواع خرما به ده کشور جهان صادر کرد.

النایف تاکید کرد: درخواست‌ها برای واردات خرما از عراق افزایش یافته و این امر منجر به بازگشت دوباره عراق به فهرست صادرکنندگان بزرگ خرما شده است.

وی در پایان اظهار داشت: قیمت هر تُن خرمای عراق تقریبا یک میلیون دینار است و قیمت هر کیلو آن در بازارهای داخلی بین 1500 تا 2000 دینار است و این امر منجر به تشویق کشاورزان به افزایش تولیدات خود و اهتمام به نخل‌زارهای خود کرده است.

گفتنی است عراق در اواخر دهه هفتاد میلادی، با تولید تقریبا یک میلیون تُن خرما، نیاز 75 درصد جهان را به این محصول را تامین می‌کرد اما در پی جنگ‌ها و ناآرامی‌ها، جایگاه این کشور به مرتبه نهم تنزل یافت و اکنون با افزایش تولیدات خود، پس از مصر، ایران و عربستان در جایگاه چهارم قرار دارد.

همچنین بخوانید:

بزرگترین تولیدکنندگان خرمای جهان چه کشورهایی هستند؟

 

ما را در تلگرام دنبال کنید telegram
منبع
الفرات

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا