«نشست بغداد»، نقطه عطفی در تقویت جایگاه عراق در جهان عرب

«کنفرانس بغداد برای همکاری و شراکت» نقطه‌عطفی در افزایش اعتماد به نفس عراق به عنوان کشوری محوری در جهان عرب و منطقه است.

میدل ایست نیوز: بسیاری تحلیلگران در داخل و خارج عراق هم‌نظرند که «کنفرانس بغداد برای همکاری و شراکت» که روز شنبه گذشته در بغداد برگزار شد نقطه‌عطفی مهم در افزایش اعتماد به نفس عراق به عنوان کشوری محوری در جهان عرب و منطقه بوده است.

مردم عراق امیدوارند که کنفرانس بغداد و دیگر اقدامات مشابه موجب تقویت جایگاه عراق در منطقه و گسترش روابط این کشور با عمق عربی‌اش شود و بر وضعیت داخلی کشور تأثیر مثبت بگذارد و از دخالت‌های خارجی در کشور بکاهد.

آنان همچنین امیدوارند که عراق بتواند از این راه سرمایه‌های کشورهای عربی در پروژه‌های عظیم ساخت‌وساز جلب کند و بدین ترتیب اوضاع اقتصادی کشور رونق پیدا کند.

عراق که به لحاظ ذخایر انرژی و کشاورزی کشوری بسیار ثروتمند است در نتیجه دهه‌ها جنگ گرفتار ضعف شدید زیرساخت‌های خدماتی به خصوص در بخش برق و نیز ضعف صنایع داخلی و بازرگانی است.

«حامد عباس»، شهروند عراقی، می‌گوید: «برایم مایه سرافرازی است که می‌بینم کشورم میزبان نشستی در این سطح است، جدا از نتایج چنین نشستی، خود برگزاری آن در خاک عراق برای من اهمیت دارد».

وی می‌افزاید: «البته به همین اندازه مهم است که از این نشست و از گسترش روبطمان با کشورهای اطراف و خارج برای بهبود وضعیت داخلی‌مان استفاده کنیم».

یک منبع مطبوعاتی که نخواسته نامش فاش شود تأکید کرد که این کنفرانس تا حدودی شبیه نشست سران اتحادیه عرب بود، البته کشورهای غیر عربی هم در آن حضور داشتند اما این کشورهای عربی بودند که در سطح عالی حاضر شدند و حضورشان پیام قاطع حمایتشان از عراق است به خصوص که اردن و مصر نشان داده‌اند که با قاطعیت از بازگشت عراق به موقعیت بین‌المللی‌اش حمایت می‌کنند.

او افزود که مهم است که آنچه در بیانیه پایانی کنفرانس آمد ابعاد عملی پیدا کند و از آن برای گسترش روابط اقتصادی و سرمایه‌گذاری کشورهای شرکت‌کننده در عراق بهره‌برداری شود که در گام اول موضوع اتصال شبکه برق عراق به کویت و نیز به اردن و مصر و همچنین استفاده از سرمایه و کارشناسان کشورهای عربی در عرصه متنوع کردن درآمدهای دولت عراق است.

به گفته این منبع، کشورهای شورای همکاری تجربه‌های مهمی در عرصه توسعه داشته‌اند که نظر به شباهت نوع اقتصاد این کشورها با عراق چه در عرصه انرژی و چه گردشگری و چه انرژی‌های پاک و کشاورزی برای عراق قابل استفاده خواهد بود.

«علی البیدر»، کارشناس سیاسی عراقی، نیز معتقد است که این کنفرانس برای عراق اهمیت بسیار داشت به‌خصوص که در آستانه یک انتخابات سرنوشت‌ساز برگزار شد، انتخاباتی که حتی ممکن است به تغییر قانون اساسی عراق و تقویت نهاد حکومت در این کشور بینجامد.

او می‌گوید که عراق با این کنفرانس مهم توانست کشورهایی را که روابط تیره‌ای دارند کنار هم بنشاند و خود را یک حلقه وصل مهم بین‌المللی نشان داد به‌خصوص که تلاش‌های عراق برای نزدیک کردن دیدگاه‌های کشورهای منطقه تاکنون پشت پرده انجام می‌شد و این اولین بار است که جلوه علنی پیدا می‌کند.

به نظر البیدر، این کنفرانس به جهان نشان می‌دهد که در عراق واقعا چه می‌گذرد و بر اعتبار عراق و در نتیجه حمایت جهانی از عراق می‌افزاید.

او گفت که ملت عراق امیدوارند که این کنفرانس چنان‌که گفته شده به صورت دوره‌ای تکرار شود.

ما را در تلگرام دنبال کنید telegram
منبع
اسکای نیوز

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا