آغاز نخستین عملیات مین‌روبی در آب‌های جنوب عراق

شرکتی عراق و تیمی از غواصان این کشور نخستین عملیات مین‌روبی در آب‌های جنوب این کشور را در راستای تکمیل الزامات پروژه بزرگ بندر فاو آغاز کردند.

میدل ایست نیوز: شرکتی عراق و تیمی از غواصان این کشور نخستین عملیات مین‌روبی در آب‌های جنوب این کشور را در راستای تکمیل الزامات پروژه بزرگ بندر فاو به عنوان مقصد دریایی و تجاری آغاز کردند.

«ظافر محمود»، مسئول واخد مین‌روبی در وزارت محیط‌زیست عراق گفت: عملیات مین‌روبی توسط یک شرکت عراقی و با مشارکت شرکتی عربی و تیمی از غواصان آموزش دیده عراقی و با حمایت اتحادیه اروپا انجام می‌شود.

محمود افزود: این عملیات برای نخستین بار است که در عراق انجام می‌شود و طی آن از قایق‌ها و دستگاه‌های جدید برای مشخص کردن مناطق آلوده به مین استفاده می‌شود زیرا این منطقه به دلیل سنگینی آب و گل‌آلود بودن آن با دیگر مناطق متفاوت است.

این مسئول عراقی ادامه داد: پیش از این در خشکی، عملیات‌هایی برای پاکسازی مناطق آلوده به مین با حمایت کشورهای خارجی و سازمان‌های بین‌المللی انجام شده بود اما به دلیل اپیدمی کرونا مدتی متوقف شده بود ولی اکنون وزارت دفاع و کشور با همکاری اتحادیه اروپا، سازمان ملل و امریکا اقداماتی را برای پاکسازی مناطق جنوبی آغاز کرده‌اند.

سواحل جنوبی عراق یکی از آلوده‌ترین مناطق به مین و پرتابه‌های جنگی منفجر نشده محسوب می‌شود که بخشی از آن مربوط به جنگ ایران و عراق، بخشی به جنگ نخست خلیج و قسمتی نیز به حمله امریکا به عراق و بخشی نیز جنگ با داعش باز می گردد.

در همین ارتباط، یک مسئول عراقی در وزارت محیط زیست گفت: طی سه دهه گذشته حدود 18 هزار نفر به دلیل مین‌ها و مواد منفجره جنگی در استان‌های جنوبی عراق کشته و یا مصدوم شده اند و ضعف در اعتبارات مالی برای مین‌روبی در استان‌های بصره، میسان، ذی قار و المثنی بر تلاش‌ها برای زدودن این مواد منفجر تاثیر گذاشته است.

«سرهنگ زید البدری»، کارشناس مین‌روبی و خنثی‌سازی مواد منفجره در ارتش عراق هم به العربی الجدید گفت: در برخی مناطق به ویژه نزدیک به ایران در استان‌های جنوب هنوز هزاران مین و مواد منفجره عمل نکرده وجود دارد و رهایی از این خطر مستلزم کارزاری واقعی و ملی است.

یونیسف پیشتر از جان باختن 35 کودک عراقی و نقص عضو 41 کودک دیگر به دلیل انفجار مین و دیگر مواد منجره طی سال جاری خبر داده بود.

ما را در تلگرام دنبال کنید ما را در تلگرام دنبال کنید
منبع
العربی الجدید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا