جزئیات جالب‌توجه از فرار 6 اسیر فلسطینی از زندان جلبوع اسرائیل

رسانه‌های اسرائیلی جزئیات جالب‌توجهی از فرار 6 اسیر فلسطینی از زندان جلبوع منتشر کردند.

میدل ایست نیوز: همه دستگاه‌های امنیتی و نظامی اسرائیل در حال جست‌وجوی اسرای فلسطینی هستند که روز گذشته موفق شدند از یکی از مستحکم‌ترین زندان‌های اسرائیل فرار کنند.

مقامات اسرائیلی روز دوشنبه گذشته اعلام کردند 6 اسیر فلسطینی که اغلب به زندان‌های طولانی مدت محکوم شده‌ بودند از زندان «جلبوع» که یکی از زندان‌های مستحکم و به شدت محافظت شده اسرائیل است، موفق به فرار شده اند.

در همین رابطه، شبکه رسمی «کان» اسرائیل تاکید کرد نیروهای امنیتی و نظامی اسرائیل بیش از 260 مرکز ایست و بارزسی در مناطق مختلف اراضی اشغالی فلسطین برای بازداشت اسرای مذکور ایجاد کرده‌اند.

این شبکه اظهار داشت: در پی فرار اسرای فلسطینی، «نفتالی بنت»، نخست‌وزیر اسرائیل نشستی امنیتی با حضور وزیر امنیت داهلی، رئیس ستاد مشترک ارتش، رئیس شاباک، فرمانده پلیس، رئیس سازمان زندان‌ها و دیگر مسئولان امنیتی تشکیل داده است.

جزئیات شگفت‌انگیز

از سوی دیگر، سایت عبری‌زبان «والا» در گزارشی به بیان جزئیات جالب توجه از عملیات فرار اسرای فلسطینی پرداخت و نوشت: حفر این تونل که طول آن مابین 20 تا 25 متر بوده است، تقریبا یک سال زمان برده است و تنها شمار محدودی از اسرا از آن اطلاع داشتند.

والا نوشت: اسرا پس از موفقیت‌شان در خروج از زندان که از طریق تونل انجام شد، تقریبا 4 کیلومتر پیاده‌روی کردند تا سوار خودرویی شدند که برای انتقال‌شان در انتظار آنها بود.

این سایت عبری‌زبان ادامه داد: زکریا الزبیدی (فرمانده پیشین گردان‌های شهدای الاقصی در اردوگاه جنین) یک شب قبل از این حادثه، از افسر اطلاعاتی زندان خواست تا وی را از سلول شماره 5 به سلول شماره 2 منتقل کند و در ادامه از این سلول فرار کردند.

سایت والا با بیان اینکه بیش از یک‌هزار افسر پلیس به همراه دیگر دستگاه‌های امنیتی و نظامی به دنبال شش اسیر فراری هستند، اظهار داشت: از جمله احتمالات این است که دو تن از اسیران وارد اردن شده‌اند و دیگر اسرا هنوز در فلسطین حضور دارند از جمله اینکه دو تن از اسیران در منطقه «مجدل شمس» مخفی شده‌اند.

بر اساس تصاویر منتشر شده، ماموران یک سوراخ کوچک در زیر سینک دستشویی سلول این زندانیان و یک سوراخ دیگر در وسط جاده ای در اطراف زندان پیدا کردند.

سایت اسرائیلی جروزالم‌پست گزارش داد که زندانیان از یک قاشق فلزی زنگ‌زده که پشت یک پوستر پنهان شده بوده، استفاده می‌کردند.

سازمان اطلاعات و امنیت داخلی اسرائیل (شین بِت) معتقد است که این زندانیان با کمک تلفن همراهی که مخفیانه به داخل زندان منتقل شده با افرادی خارج از زندان هماهنگ بودند و یک خودرو آنها را پس از خروج از تونل سوار کرده و برده است.

بر اساس فهرستی که منتشر شده است، اسامی اسیران فلسطینی که از زندان اسرائیل فرار کرده‌اند به شرح ذیل است:

1: محمود عبد الله عارضة (46 ساله) از منطقه عرابة در جنين، بازداشت شده از سال 1996، محكوم به حبس ابد.

2: محمد قاسم عارضه (39 ساله) از منطقه عرابة، بازداشت شده از 2002، محکوم به حبس ابد.

3: يعقوب محمود قادري (49 ساله) من منطقه پیر پاشا، بازداشت شده از سال 2003، محکوم به حبس ابد.

4: أيهم نايف كممجي ( 35 عاساله) از منطقه كفردان، بازداشت شده از سال 2006 ، محکوم به حبس ابد

5:  زكريا زبيدي (46 ساله) از اردوگاه جنين، بازداشت شده از سال  2019 .

6: مناضل يعقوب انفيعات (26 ساله) از منطقه يعبد، بازداشت شده از سال 2019.

صفحه ویژه جام جهانی قطر جام جهانی
منبع
عربی 21

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا