مسجدی: کاهش صادرات گاز به عراق، سیاسی نیست/ قدردانی ایران از الکاظمی بابت مذاکرات با عربستان

سفیر ایران در عراق تأکید کرد که کاهش صادرات گاز ایران به عراق هیچ ابعاد سیاسی ندارد و خبر داد که ایران در پی افتتاح کنسولگری خود در موصل است.

میدل ایست نیوز: «ایرج مسجدی»، سفیر جمهوری اسلامی ایران در عراق، تأکید کرد که کاهش صادرات گاز ایران به عراق هیچ ابعاد سیاسی ندارد و خبر داد که ایران در پی افتتاح کنسولگری خود در موصل است.

مسجدی در مصاحبه با شبکه «الشرقیة»، گفت که در دوره نخست‌وزیری «مصطفی الکاظمی»، روابط عراق و ایران در زمینه‌های سیاسی و اقتصادی و فرهنگی و اجتماعی گسترش یافت و روند روابط در دوره نخست‌وزیری الکاظمی را مثبت ارزیابی می‌کند.

او گفت که الکاظمی روابط نزدیک و عمیقی با جمهوری اسلامی ایران برقرار کرده و ایران هم همین نگاه را به دولت و ملت عراق دارد.

سفیر ایران در بغداد گفت که علت عدم حضور سیدابراهیم رئیسی در نشست بغداد این بوده که در زمان دعوت به مشارکت در این نشست دولت جدید ایران هنوز رأی اعتماد دریافت نکرده بود و اولین جلسه هیئت دولت ایران با رهبری ایران دقیقا در روز برگزاری نشست بغداد برگزار شد.

او از نقش مهم عراق در آغاز مذاکرات ایران و عربستان در بغداد قدردانی کرد و گفت که دیدگاه ایران این است که ایران و عربستان دو کشور مسلمان هستند که باید همه مسائل میانشان از راه مذاکره است و افزود که سه دور مذاکرات ایران و عربستان در فضای بسیار دوستانه و برادرانه انجام شده و به علت انتقال قدرت در ایران متوقف شده است که به زودی ازسر گرفته خواهد شد.

وی افزود که مصطفی الکاظمی نقش مهمی در اجرای مذاکرات ایران و عربستان داشت و ایران از وی از این بابت قدردانی کرده است و تأکید کرد که زمان و مکان دور چهارم مذاکرات ایران و عربستان هنوز مشخص نشده است.

مسجدی تأکید کرد که توافق دولت عراق با امریکا برای خروج نیروهای خارجی از عراق گامی به پیش و اجرای مصوبه مجلس عراق است و ایران از این موضوع حمایت می‌کند و افزود که امنیت عراق منطقه باید به دست نیروهای منطقه‌ تأمین شود و حضور نیروهای خارجی موجب مشکلات خواهد شد.

سفیر ایران تأکید کرد که نیروهای خارجی باید از منطقه خارج شوند و حملاتی که علیه آنها انجام می‌شود نتیجه اعتراض نیروهای محلی است و نسبت دادن این حملات به ایران اتهامی بیش نیست.

او گفت که ایران نیاز ندارد که به گروهی سلاح بدهد تا به سفارت‌ها در عراق حمله کند و افزود که هرگونه ادعای نقش داشتن ایران در حمله به سفارت‌خانه‌ها کاملا دروغ است چون ایران اصلا اعتقاد به چنین کاری ندارد و هرگز با حمله به سفارت‌خانه‌ها موافق نبوده است.

وی درباره برافراشته شدن پرچم اقلیم کردستان در مراسم استقبال از نچیروان بارزانی در تهران گفت که مسلم است که عراق پرچم مشخصی دارد و اقلیم کردستان هم پرچمی برای خود دارد در روابط دیپلماتیک دو کشور تردیدی نیست که ایران پرچم عراق را به رسمیت می‌شناسد و اگر احیانا پرچمی غیر از پرچم عراق برافراشته شود ممکن است یک مشکل پروتکلی باشد.

او همچنین از پیگیری موضوع افتتاح کنسولگری ایران در موصل خبر داد.

سفیر ایران در بغداد درباره کاهش صادرات گاز ایران به عراق گفت که دو کشور همکاری‌های خوبی در این باره دارند اما در برخی مقاطع به علل فنی در پالایشگاه‌های دچار نوسان‌هایی می‌شود اما این ربطی به مسائل سیاسی ندارد چون اساسا ایران مشکل سیاسی با عراق ندارد.

صفحه ویژه جام جهانی قطر جام جهانی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا