4 دلیل برای بهبود ارزش لیره ترکیه

لیره ترکیه پس از کاهش‌ ارزش آن طی ماه‌های اخیر در برابر دلار، اکنون به آرامی در حال بازیابی ارزش خود است.

میدل ایست نیوز: لیره ترکیه پس از کاهش‌ ارزش آن طی ماه‌های اخیر در برابر دلار به آرامی در حال بازیابی ارزش خود است و روز گذشته هر دلار امریکا با 8.3 لیره ترکیه معامله شد.

در همین رابطه، «اوجان اویسال»، اقتصاددان ترکیه‌ای یکی از دلایل افزایش ارزش لیره را بهبود روابط ترکیه با ایالات متحده امریکا، امارات و مصر دانست و افزود: این دلیل روانی نقش پررنگی در ثبات نرخ لیره و از میان رفتن نگرانی‌ها از تکانه‌های سیاسی داشته است.

اویسال افزود: سفر «طحنون بن زاید»، مشاور امنیت ملی امارات به ترکیه و تماس تلفنی «رجب طیب اردوغان»، رئیس جمهوری ترکیه با «محمد بن زاید»، ولیعهد ابوظبی که به مثابه پایان اختلافات و تمایل دو کشور به بهبود مناسبات بود، شرکت‌های بزرگ اماراتی را به اعلام سرمایه‌گذاری در بازار ترکیه واداشت.

این اقتصاددان ترکیه‌ای درباره دلیل دوم بهبود ارزش لیره گفت: از سرگیری سفرهای گردشگری به ترکیه پس از یک سال از اپیدمی کرونا تاثیر قابل توجهی بر اقتصاد ترکیه داشته است و پیش‌بینی می‌شود که شمار گردشگران امسال علیرغم کرونا از مرز 30 میلیون نفر بگذرد.

اما دلیل سوم به افزایش قابل توجه صادرات ترکیه باز می‌گردد که طی 7 ماه اخیر از مرز 120 میلیارد دلار عبور کرده و پیش‌بینی‌ها حاکی از آن است که این رقم تا پایان سال جاری به بیش از 200 میلیارد دلار برسد.

اویسال در گفت‌وگو با العربی الجدید درباره دلیل چهارم بهبود ارزش لیره گفت: دلیل چهارم به افزایش ذخایر ارزی بانک مرکزی مربوط می شود به خصوص پس از آنکه احزاب اپوزیسیون از مصرف بخشی از ارز برای حمایت از لیره خبر داده بودند چرا که ذخایر ارزی عاملی مهم و تاثیرگذار در ثبات اقتصادی و ارزی است.

رئیس جمهوری ترکیه پیش از این تاکید کرده بود که ذخایر ارزی بانک مرکزی این کشور به بیش از 118 میلیارد دلار رسیده است.

اردوغان اظهار داشت: آنکارا در نظر دارد تا درآمد ناخالص ملی را به بیش از 800 میلیارد دلار در سال جاری برساند.

وی با بیان اینکه ترکیه در تلاش است تا میزان کسری بودجه در سال جاری را به 3.5 درصد کاهش دهد، گفت: درآمدهای حوزه گردشگری از ژوئن 2021، 31 درصد افزایش یافته است و در نظر داریم 33 میلیارد دلار از این بخش درآمد کسب کنیم.

ما را در تلگرام دنبال کنید telegram
منبع
العربی الجدید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا