بغداد در حال هماهنگی نظامی با اربیل برای تامین امنیت انتخابات در مناطق مورد مناقشه

کمیته عالی امنیتی مسئول امنیت انتخابات عراق، مذاکراتی با مقامات امنیتی اقلیم کردستان برای تامین امنیت انتخابات در مناطق مورد مناقشه انجام داد.

میدل ایست نیوز: کمیته عالی امنیتی مسئول امنیت انتخابات عراق، مذاکراتی با مسئولان امنیتی اقلیم کردستان درخصوص هماهنگی امنیتی مشترک برای حفاظت از روند انتخابات در مناطق مورد مناقشه بین بغداد و اربیل انجام داد.

مناطق مورد مناقشه، مناطقی در چند استان عراق است که در نزدیکی اقلیم کردستان قرار دارند و بغداد و اربیل بر سر اینکه این مناطق تحت حوزه استحفاظی کدام دولت (دولت فدرال یا دولت اقلیم کردستان) هستند اختلاف دارند.

در همین رابطه «عبدالامیر الشمری»، رئیس کمیته تامین امنیت انتخابات عراق روز گذشته به همراه شماری از فرماندهان نظامی به اربیل رفت و با فرماندهان امنیتی کرد دیدار و درباره پرونده امنیت انتخابات رایزنی کرد.

بنابر آنچه در بیانیه فرماندهی ستاد عملیات مشترک عراق آمده است، این سفر با هدف برگزاری نشست در مقر وزارت داخله اقلیم کردستان با حضور «ریبر احمد»، وزیر داخله اقلیم کردستان، فرماندهان پلیس استان های اقلیم و طرف های مرتبط برای بررسی طرح امنیتی ویژه انتخابات انجام شد.

در همین راستا یک مسئول امنیتی عراقی تاکید کرد که این نشست به بررسی تامین امنیت انتخابات در مناطق مورد مناقشه بین بغداد و اربیل انجام شد.

وی در ادامه بیان کرد که فرماندهان امنیتی دو طرف به بررسی ایجاد طرحی مشترک برای حضور نظامی در این مناطق و کنترل امنیت آن به ویژه طی برگزاری انتخابات و حمل و نقل صندوق های رای پرداختند.

مسئول نظامی مذکور اشاره کرد که دو طرف به توافقات گسترده ای درباره هماهنگی نظامی در این مناطق که سلامت و امنیت انتخابات را تضمین خواهد کرد، دست یافتند.

از طرفی دیگر، «عبدالامیر یار الله»، رئیس ستاد ارتش عراق تاکید کرد که کمیته عالی امنیتی انتخابات، تمام اقدامات احتیاطی برای تامین امنیت انتخابات و صندوق های رای در کشور را اتخاذ کرده است.

وی در کنفرانس مطبوعاتی گفت این کمیته به ریاست عبدالامیر الشمری، فرمانده ستاد عملیات مشترک عراق از ظرفیت های وزارت کشور و دفاع و دستگاه مبارزه با تروریسم و همه دستگاه های امنیتی دیگر برای موفقیت آمیز بودن تامین امنیت انتخابات استفاده خواهد کرد.

یار الله تاکید کرد که ما آماده تامین امنیت و حفاظت از صندوق های رای در روز انتخابات و همچنین حفاظت از همه مراکز انتخابات و جلوگیری از هرگونه دخالت در روند رای دهی هستیم.

کردها نیز به امنیت روند انتخابات در کرکوک و سایر مناطق مورد مناقشه اهتمام دارند.

«میاده النجار»، نماینده حزب دمکرات کردستان به العربی الجدید گفت که کردها در حال آماده شدن برای ورود به انتخابات در این مناطق هستند و انتظار دستیابی به کرسی پارلمانی از طریق این مناطق را دارند.

وی بر تضمین سلامت انتخابات در این مناطق و وضع طرح های قوی امنیتی برای کنترل امنیت آن و جلوگیری از هرگونه دخالت که بر نتایج انتخابات تاثیر می گذارد، تاکید کرد.

بغداد و اربیل پیشتر بر سر تشکیل 6 مرکز امنیتی مشترک از نیروهای ارتش عراق و نیروهای پیشمرگه اقلیم کردستان برای کنترل امنیت در مناطق مورد مناقشه توافق کرده بودند و این مراکز نیز چندی پیش فعالیت خود را آغاز کرده بود.

ما را در تلگرام دنبال کنید telegram
منبع
العربی الجدید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا