الکاظمی در دیدار با شمخانی: عراق آماده استفاده از ظرفیت های خود برای حل سوء تفاهم‌های منطقه‌ای است

نخست وزیر عراق در دیدار با شمخانی همکاری مستمر نهادهای امنیت ملی دو کشور را در ابعاد مختلف مکمل و تسریع کننده مناسبات عراق و ایران دانست.

میدل ایست نیوز: «مصطفی الکاظمی»، نخست وزیر عراق در ادامه سفر رسمی خود به ایران با علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی این کشور دیدار کرد.

در این دیدار مصطفی الکاظمی با اشاره به نقش ممتاز و راهبردی جمهوری اسلامی در مبارزه با تروریسم بویژه داعش گفت: دولت و ملت عراق هیچ‌گاه فداکاری و کمک های همه جانبه دولت، ملت و نیروهای مسلح ایران در شرایط سخت عراق را فراموش نخواهد کرد.

وی تاکید کرد، ملت و دولت عراق به پاس کمک های ارزنده جمهوری اسلامی ایران همواره در هنگامه مشکلات و سختی ها در کنار دولت و ملت ایران خواهد ماند.

نخست وزیر عراق همچنین همکاری مستمر نهادهای امنیت ملی دو کشور را در ابعاد مختلف مکمل و تسریع کننده مناسبات عراق و ایران دانست و گفت: عراق با علاقه مندی آماده است که ظرفیت های سیاسی و امنیتی خود را در مسیر همکاری و نزدیکی بیشتر کشورهای منطقه و رفع سوء تفاهم هایی که مخل ثبات است بکار گیرد.

علی شمخانی نیز با استقبال از ابتکار عمل دولت عراق در برگزاری نشست بغداد تصریح کرد: تمرکز بر اشتراک مساعی و همگرایی کشورهای منطقه بدون حضور کشورهای فرامنطقه ای باید در دستور کار دائمی کشورهای منطقه باشد.

دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران تحرکات فزاینده گروه های تروریستی در اقلیم کردستان عراق را نگران کننده و مخل امنیت مرزهای دو کشور دانست و بر لزوم خلع سلاح فوری و اخراج سریع آنان از عراق تاکید کرد.

شمخانی با بیان اینکه ملت های منطقه برای پایان دادن به حضور آمریکا در منطقه تاکنون هزینه های زیادی را متحمل شده اند؛ تصریح کرد: پیگیری پرونده ترور سرداران بزرگ مقاومت شهیدان حاج قاسم سلیمانی و ابو مهدی مهندس و مجازات عاملین آن همچنان در صدر مطالبات دو ملت ایران و عراق و جبهه مقاومت قرار دارد و باید با همکاری دو کشور این خواسته به حق جامه عمل بپوشد.

دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران اجرای کامل توافقات میان تهران – بغداد به ویژه در حوزه اقتصادی را مورد تاکید قرار داد و گفت، گسترش همکاری های همه جانبه با همسایگان، سیاست تغییر ناپذیر جمهوری اسلامی ایران و از الویت های اصلی دولت جدید است.

ما را در تلگرام دنبال کنید telegram

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا