الکاظمی: سفر دوم من به ایران طی سال جاری نشانگر اهمیت مناسبات دو کشور است

نخست‌وزیر عراق در نشست خبری مشترک با رئیس جمهوری ایران گفت در این دیدار درباره مجموعه‌ای از پرونده‌های دوجانبه میان دو کشور از جمله روابط اقتصادی، اتصال خطوط راه‌آهن شلمچه-بصره و افزایش مبادلات تجاری گفت‌وگو کردیم.

میدل ایست نیوز: الکاظمی در این نشست خبری ضمن تبریک به رئیسی به مناسبت پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری ایران گفت: تمایل دارم در ابتدا از رئیس جمهور رئیسی بابت مهمانوازی و میزبانی گرم‌شان‌ تشکر کنم.

نخست وزیر عراق با تأکید بر اینکه عراق بر گسترش و تحکیم روابط با جمهوری اسلامی ایران اهمیت ویژه‌ای قایل است، اظهار داشت: امروز مجموعه‌ای از پرونده‌های مربوط به توسعه روابط دو جانبه را مورد بحث و بررسی قرار دادیم. این بار دومی است که من به ایران سفر می‌کنم که نشانگر میزان اهمیت مناسبات فیمابین است، ما مصمم هستیم سطح روابط خود را در راستای منافع و مصالح دو ملت هر چه بیشتر گسترش دهیم.

نخست وزیر عراق تصریح کرد: در نشست امروز افزایش و توسعه بیش از پیش تبادلات تجاری بین دو کشور را مورد بحث و بررسی قرار دادیم.

وی گفت: همیشه گفته‌ایم که میان عراق و ایران 1400 کیلومتر مرز مشترک وجود دارد اما روابط ما بسیار عمیق‌تر و گسترده‌تر از این مرز مشترک است و شامل موارد اقتصادی و فرهنگی و موارد دیگر می شود، عنصر جغرافیایی مشترک بین ما در عین حال خاستگاه فرهنگی، تمدنی و دینی دارد.

الکاظمی ادامه داد: در این دیدار درباره مجموعه‌ای از پرونده‌های اقتصادی و پروژه‌های استراتژیک بین دو کشور از جمله اتصال خط راه آهن شلمچه-بصره را بررسی کردیم.

وی اظهار داشت: ملت من در عراق خواهان ایجاد یک فرهنگ دموکراتیک و برقراری بهترین روابط با همه کشورهای همسایه است و اینکه از تمام تبعات جنگ‌های بیهوده و بی اساسی که در دوره دیکتاوری شروع شد، رهایی پیدا کرده و روابط خود با همه کشورها را بهبود بخشد.

الکاظمی با قدردانی از همه کشورهای حمایت کننده از عراق از جمله از حمایت‌های ایران از دولت و ملت عراق در مقابله با تروریسم، اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران از لحظه نخست برای مقابله با تروریست داعش در کنار ملت عراق قرار گرفت و ملت عراق همواره قدردان این حمایت‌ها خواهد بود.

نخست وزیر عراق تصریح کرد: موضع عراق نسبت به روابط با جمهوری اسلامی ایران پایدار و ثابت است و حکومت و ملت عراق در همه عرصه‌ها در همه چالش‌ها و شرایط مختلف در کنار ملت و حکومت ایران خواهد بود، عراق از همه تلاش‌های ایران در بهبود روابط با کشورهای مختلف و گفت‌وگوهای مربوطه حمایت می کند.

ما را در تلگرام دنبال کنید telegram
منبع
الفرات

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا