پولیتیکو: در اقدامی بی سابقه، امریکا از کمک های نظامی خود به مصر می کاهد

پایگاه «پولیتیکو» به نقل از یک مقام بلندپایه امریکایی خبر داد که دولت «جو بایدن» تصمیم گرفته که برخی کمک‌های نظامی خود به مصر را متوقف کند.

میدل ایست نیوز: پایگاه «پولیتیکو» به نقل از یک مقام بلندپایه امریکایی خبر داد که دولت «جو بایدن» تصمیم گرفته که برخی کمک‌های نظامی خود به مصر را متوقف کند.

به گفته این مقام امریکایی، «آنتونی بلینکن»، وزیر امور خارجه امریکا، تصمیم خود را بر اجرای این اقدام بی سابقه گرفته و قرار نیست به اعتراضات کنگره در این باره توجه کند.

این مقام تأکید کرده که علت این تصمیم به مسائل حقوق بشری مربوط می‌شود.

امریکا سالانه 1.3 ملیارد دلار کمک‌های نظامی به مصر ارسال می‌کند که کنگره 300 میلیون دلار آن را مشروط به رعایت مسائل حقوق بشری می‌کند اما وزیر امور خارجه امریکا اختیاراتی دارد که به موجب آن می‌تواند این شرط‌ها را نادیده بگیرد و این چیزی است که هر ساله رخ می‌دهد.

به گفته این منبع، امریکا امسال تصمیم گرفته که از 300 میلیون دلار کمک‌های مشروط خود فقط 170 میلیون دلار را بپردازد و 130 میلیون دلار باقی مانده را مشروط به رعایت مسائل حقوق بشری کند.

این مقام تأکید کرده که 170 میلیون دلاری که به مصر پرداخت خواهد شد قابل استفاده در مأموریت‌های مشخصی همچون مبارزه با تروریسم و مرزبانی خواهد بود.

براساس این گزارش، این اقدام دولت امریکا البته در حد خواسته‌های معترضان به وضعیت حقوق بشر در مصر نیست اما در مقایسه با عملکرد دولت‌های سابق امریکا گامی به پیش است.

ما را در تلگرام دنبال کنید telegram
منبع
Politico

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا