آیین نامه اجرایی انتخابات عراق تدوین و توسط نیروهای سیاسی امضا شد

آیین نامه اجرایی انتخابات عراق که توسط ریاست جمهوری عراق ارائه شده است، توسط نیروهای سیاسی عراق و در نشستی در کاخ بغداد امضا شد.

میدل ایست نیوز: آیین نامه اجرایی انتخابات عراق تدوین و توسط نیروهای سیاسی عراق امضا شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری عراق، نشست گسترده ای با حضور برهم صالح، رئیس جمهور عراق، مصطفی الکاظمی، نخست وزیر عراق، شماری از سران و نمایندگان نیروهای سیاسی، رئیس و اعضای کمیساریای عالی مستقل انتخابات و جنین هنیس پلاسخرت، نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل در کاخ بغداد برگزار شد.

در این نشست سند آیین نامه اجرایی انتخابات درخصوص قوانینی که پایبندی به آن از سوی احزاب سیاسی عراق در انتخابات برای حفظ سلامت آن و برگزاری درست آن لازم است، امضا شد.

آیین نامه اجرایی انتخابات بر دوری از درگیری و افزایش حمایت مردم از روند انتخابات، حفاظت از نامزدها و فرصت های برابر تاکید دارد و برای بررسی عمومی و فعالیت های اجتماعی در همه استان ها به منظور تحکیم روند انتخابات تدوین شده است.

برهم صالح در این نشست گفت این انتخابات محوری و تاریخی و مبتنی بر تصمیم ملی برای برگزاری زودهنگام آن به منظور عبور از بحران سیاسی کشور است.

وی اشاره کرد که این انتخابات فرصتی تاریخی و ارزشمند برای ارزیابی مسیر و اصلاح آن و حرکت به سوی پروژه اصلاحات حقیقی که آرمان های ملت عراق در زندگانی کریمانه را پاسخ می دهد، است.

رئیس جمهور عراق بیان کرد که آیین نامه اجرایی انتخابات بر احترام به قانون اساسی و لوایح قانونی و ایجاد محیطی امن و با ثبات برای انتخابات و ایجاد فرصت های برابر برای نامزدها و پایبندی به دستورات کمیساریای انتخابات و جلوگیری از ظواهر منفی از جمله استفاده از پول با اهداف سیاسی، ارعاب شهروندان، دستکاری و غیره که بر تصمیم رای دهندگان تاثیر می گذارد، تاکید دارد.

صالح خاطرنشان کرد که پایبندی نیروهای سیاسی به آیین نامه مذکور به کنترل روند انتخابات که تاثیرات قطعی کمک خواهد کرد.

وی اشاره کرد که ملت عراق و همچنین جامعه بین المللی بر انتخابات نظارت می کند و امیدواریم به ایفای این مسئولیت عمل می کنیم و انتخابات یک الگوی دموکراتیک برای انتقال مسالمت آمیز قدرت باشد.

رئیس جمهوری عراق از کمیساریای انتخابات و تلاش های آن در ساماندهی انتخابات قدردانی و تاکید کرد حمایت از استقلال آن مسئولیت همه است و همچنین بر امکان ایفای نقش قانون اساسی در انتخاباتی سالم به دور از تقلب توسط کمیساریای تاکید کرد.

وی از نقش سازمان ملل در حمایت از کمیساریای و روند انتخابات برای تامین شرایط مناسب برای برگزاری و موفقیت آمیز بودن آن قدردانی کرد.

از طرفی دیگر مصطفی الکاظمی نخست وزیر عراق نیز تاکید کرد که آیین نامه اجرایی انتخابات سندی مهم و شایسته حمایت و پشتیبانی است و گفت که آن سند وجدان است که باید همه به آن پایبند باشند.

وی با اشاره به اینکه هیچ گزینه ای در برابر عراقی ها به جز انتخابات وجود ندارد، گفت که باید با حسن نیت با نتایج انتخابات برخورد کرد و دولت تنها جانبدار اراده رای دهندگان است.

الکاظمی با بیان اینکه کمیساریای انتخابات نقش بسزایی در آماده سازی شرایط برای برگزاری انتخابات ایفا کرده است که شایسته تقدیر است، اشاره کرد که دولت عراق به همه تعهدات خود در قبال کمیساریای عمل کرده است.

وی بیان کرد که همه باید با نتایج انتخابات تعامل داشته باشند و همه مسئولیت خدمت عمومی و عدم تکرار اشتباهات گذشته را دارند.

سران و نمایندگان سیاسی عراق نیز بر لزوم پایبندی به آیین نامه اجرایی و اقدام برای تلاش مشترک به منظور تامین محیط انتخاباتی امن و با ثبات و حمایت از کمیساریای انتخابات برای موفقیت آمیز بودن ماموریتش و تضمین حق رای دهندگان در انتخابات آزادانه نمایندگانشان تاکید کردند.

آیین نامه انتخاباتی کمیساریای انتخابات را موظف کرد نتایج اولیه انتخابات را ظرف 24 ساعت اعلام کند و مقرر داشت احزاب در وظایف کمیساریای دخالت نکرده و از منابع دولتی استفاده نکنند.

در این آیین نامه بر عدم استفاده از نمادهای مذهبی یا تأثیرگذاری بر رای دهندگان به شیوه های غیرقانونی تأکید شده و بر لزوم پذیرش نتایج نهایی انتخابات توسط امضاکنندگان تأکید می کند.

ما را در تلگرام دنبال کنید telegram
منبع
ریاست جمهوری عراق

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا