برنامه‌ریزی نخست‌وزیر لبنان برای سفر به 4 کشور عربی

نخست‌وزیر لبنان در حال برنامه‌ریزی برای سفر به عربستان، کویت، قطر و مصر در راستای کسب حمایت کشورهای عربی از بیروت است.

میدل ایست نیوز: روزنامه کویتی «الجریدة» اعلام کرد «نجیب میقاتی»، نخست‌وزیر لبنان درخواست سفر به عربستان، کویت، قطر و مصر را در راستای کسب حمایت کشورهای عربی از لبنان ارائه کرده است.

این روزنامه کویتی به نقل از منابع آگاه اعلام کرد میقاتی در حال برنامه‌ریزی برای سفر به چهار کشور عربی مذکور است اما تاکنون پاسخ این درخواست‌ها را دریافت نکرده است.

میقاتی پیش از تشکیل دولت جدید اعلام کرده بود که برای بازگرداندن لبنان به خاستگاه عربی و دوری از کشمکش‌های منطقه‌ای تلاش خواهد کرد و امید بسیاری به حمایت کشورهای عربی از لبنان دارد اما این حمایت‌ها بدون تضمین نخواهد بود.

لبنان تا پیش از تشکیل کابینه جدید توسط میقاتی از سوی حسن دیاب، سی و ششمین نخست ‌وزیر این کشور به صورت دولت پیش‌بُرد امور اداره می‌شد که در اوت سال ۲۰۲۰، یک هفته پس از انفجار مرگبار انبار نیترات آمونیوم در بندر بیروت از سمت خود استفعا داد.

لبنان علاوه بر تبعات انفجار بیروت، به دلیل ناکارآمدی سیستم اجرایی و فساد حاکم بر دستگاه حاکمه که اعتراض‌‌های گسترده‌ای را به همراه داشته با بحران اقتصادی و کاهش شدید ارزش واحد پول نیز روبرو است.

کشورهای اروپایی به ویژه فرانسه پیش‌تر هرگونه کمک مالی به این کشور را منوط به اصلاح ساختار سیاسی و روی کار آمدن افراد لایق و کارآمد کرده بود.

از سوی دیگر سازمان ملل متحد نیز با توجه به شرایط حاد اقتصادی در لبنان تخمین زده است که بیش از نیمی از ساکنان این کشور هم اکنون زیر خط فقر زندگی می کنند.

بانک جهانی پیش از این در گزارشی بحران اقتصادی حاکم بر لبنان را که از تابستان سال ۲۰۱۹ آغاز و روز به روز تشدید شده است از سال ۱۸۵۰ تاکنون بی‌سابقه توصیف کرده است.

میقاتی پس از ترور «رفیق حریری» در سال ۲۰۰۵ برای نخستین بار به‌عنوان رئیس دولت منصوب شد. و سپس برای یک دوره سه ساله دیگر طی سال‌های ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۴ سکان هدایت دولت در لبنان را در دست گرفته بود.

ما را در تلگرام دنبال کنید telegram
منبع
الخلیج اونلاین

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا