تظاهرات در بغداد در دومین سالروز اعتراضات اکتبر + تصاویر

صدها تظاهرات کننده در میان تدابیر شدید امنیتی و با در دست داشتن تصاویر کشته شدگان اعتراضات اکتبر 2019 و سردادن شعار، در میدان های التحریر و الفردوس در بغداد تجمع کردند.

میدل ایست نیوز: میدان التحریر و الفردوس در بغداد امروز جمعه و در دومین سالروز تظاهرات اکتبر 2019 در عراق، حضور صدها تن از تظاهرات کنندگان را شاهد بود.

تظاهرات کنندگان که برای بزرگداشت دومین سالروز تظاهرات مردمی که بغداد و شهرهای جنوبی و مرکزی عراق را فراگرفته بود، امروز به صحنه آمدند و شعارهای «نرید وطن» (وطن می خواهیم) سر دادند و خواستار قصاص عادلانه عاملان قتل صدها تظاهرات کننده و هزاران مجروح شدند.

با وجود اینکه اقدامات و تدابیر شدید امنیتی از سوی نیروهای امنیتی عراق در میدان التحریر و اطراف آن در نظر گرفته شده بود تا تظاهرات گسترده شکل نگیرد، اما تظاهرات کنندگان توانستند با در دست داشتن تصاویر کشته شدگان تظاهرات گذشته، به میدان التحریر بیایند.

شهرهای جنوبی و مرکزی عراق در اکتبر 2019 تظاهرات گسترده ای برای مطالبه اصلاحات و درخواست خدمات را شاهد بود که با خشونت مواجه شد و صدها نفر کشته و هزاران نفر زخمی شدند.

تظاهرات کنندگان در تظاهرات امروز شعارهایی در رابطه با اصلاح نظام سیاسی کشور، پایان دادن به نظام سهمیه بندی ها در دولت و روند سیاسی کل کشور و تسریع در محاکمه قاتلان تظاهرات کنندگان شدند و توضیح دادند که این تظاهرات مجددا شکل می گیرد و تا زمانی که همه مطالبات مردم محقق نشود، پایان نخواهد یافت.

صدها تظاهرات کننده نیز در میدان الفردوس در نزدیکی میدان التحریر تجمع کردند و سیاست های دولت در چشم پوشی از قاتلان تظاهرات کنندگان را محکوم کردند و محاکمه فوری همه افسران، مسئولان و افرادی که در قتل تظاهرات کنندگان دست داشتند را خواستار شدند.

در همین راستا منابع امنیتی گفتند که مقامات عراق تدابیر شدید امنیتی در بغداد اتخاذ کرده اند تا تظاهرات گسترش نیابد و اشاره کردند که نیروهای انیتی در میدان التحریر مستقر هستند و برخی از راه های منتهی به میدان التحریر را بسته اند.

به گفته این منابع، حضور نیروهای امنیتی تا میدان الفردوس، محله های الکراده، الجادریه و میدان های نزدیک به آن را شامل می شود و نیروهای امنیتی میدان النسور را در الکرخ بغداد بستند و مانع از رسیدن تظاهرات کنندگان به آن شدند.

ما را در تلگرام دنبال کنید telegram

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا