بارزانی: طرفی که کنترل سنجار را به دست دارد از دولت مرکزی عراق حرف شنوی ندارد

«مسرور بارزانی» گروه های شبه نظامی و حزب کارگران کردستان اصلی ترین موانع اجرای توافق نامه سنجار میان بغداد و اربیل دانست.

میدل ایست نیوز: رئیس دولت ایالتی کردستان عراق گروه های شبه نظامی و حزب کارگران کردستان اصلی ترین موانع اجرای توافق نامه سنجار میان بغداد و اربیل دانست.

به گزارش «کردستان24»، مسرور بارزانی در نشستی با گروهی از جوانان و فعالان مطبوعاتی کرد عراق گفت که توافق سنجار به صورت کامل اجرا نشد و علت عدم اجرای آن حضور گروه‌های شبه نظامی و حزب کارگران کردستان در سنجار است.

یک سال پیش، توافق بازگشت ثبات و عادی‌سازی اوضاع در شهر سنجار میان بغداد و اربیل در سه محور، امنیتی، اداری و بازسازی به امضا رسید.

در محور امنیتی این توافق تصریح شده که پلیس و دستگاه‌های امنیت ملی و اطلاعات منحصرا مسئولیت امنیت داخل سنجار را برعهده خواهند داشت و دیگر یگان‌ها و گروه‌های مسلح با نظارت فرماندهی عملیات مشترک و الحشد الشعبی به خارج از شهر انتقال داده خواهند شد.

با وجود برداشته شدن گام‌های اولیه برای اجرای این توافق، عملا اجرای آن نیمه کاره ماند.

«مسرور بارزانی»، رئیس اقلیم کردستان عراق، گفت که مسئله اصلی آن است که گروهی که از 16 اکتبر 2017 کنترل سنجار را به دست گرفته از دولت مرکزی عراق دستور نمی‌گیرد و بلکه سلطه آن را به چالش می‌کشد.

او گفت که حضور شبه‌نظامیان و حزب کارگران کردستان عامل عدم اجرای توافق است و افزود که طرفی که کنترل سنجار را به دست دارد قانونی نیست و نمی‌خواهد این توافق اجرا شود.

بارزانی تأکید کرد که با همکاری بغداد و اربیل و جامعه بین‌المللی و کمک ساکنان سنجار و تشکیل حکومت محلی مشروع در سنجار، وضعیت در این منطقه به حالت کنونی نخواهد ماند.

همزمان، حزب دموکرات کردستان، با انتشار بیانیه‌ای خبر داد که یک «گروه مسلح غیر عراقی» در سنجار مانع از ورود نامزدهای حزب دموکرات به این منطقه شده است.

این بیانیه افزوده که این گروه مسلح مدت‌هاست به صورت غیر قانونی خود را به شهر سنجار تحمیل کرده و به مانع اصلی در مسیر عادی‌سازی وضعیت سنجار و بازگشت آوارگان به خانه‌هایشان و اجرای توافق‌نامه سنجار تبدیل شده است.

در این بیانیه آمده که موجب تأسف است که یک گروه نامشروع و غیر عراقی به این سادگی بتواند مانع از عادی‌سازی وضعیت در سنجار و مانع از تبلیغات و آزادی بیان که از مهم‌ترین حقوق قانونی شهروندان عراقی است شود.

این بیانیه افزوده که کوتاهی دولت مرکزی عراق و دستگاه امنیت ملی کشور و طرف‌های ذی‌ربط در برخورد با رفتارهای نامشروع و غیر منطقی افراد مسلح پ‌ک‌ک موجب شگفتی است.

ما را در تلگرام دنبال کنید telegram

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا