مسئول استفتائات دفتر آیت‌الله العظمی سیستانی: بیانیه اخیر مرجعیت، فتوای جهاد انتخاباتی است

دفتر آیت‌الله العظمی سیستانی، بیانیه اخیر مرجعیت را فتوای جهاد انتخاباتی توصیف کرد.

میدل ایست نیوز: دفتر آیت‌الله العظمی سیستانی، بیانیه اخیر مرجعیت را جهاد انتخاباتی توصیف کرد.

شیخ طارق البغدادی، مسئول استفتائات دفتر آیت‌الله العظمی سیستانی و نماینده ایشان در سخنانی تصریح کرد: بیانیه اخیر مرجعیت عالی دینی را می‌توان فتوای جهاد انتخاباتی و فتوای جهاد اصلاحات و تغییرات دانست.

وی اظهار داشت: هدف از این بیانیه ایجاد تغییرات مطلوبی است که مرجعیت پیشتر آن را نبرد اصلاحات توصیف کرده بود و این نبرد شدیدتر و نفس‌گیرتر از نبرد با تروریست‌هاست.

 آیت الله العظمی سیستانی، مرجعیت عالی دینی عراق در پاسخ به استفتایی درباره مشارکت در انتخابات عراق، مردم این کشور را به مشارکت در آن تشویق کرد.

در استفتایی از ایشان آمده است: موعد برگزاری انتخابات پارلمان عراق نزدیک می شود و بسیاری از شهروندان از موضع مرجعیت عالی دینی درباره مشارکت در این انتخابات سوال می کنند و اینکه منفعت شرکت در آن چیست؟

پیش از این، دفتر آیت الله العظمی سیستانی در نجف اشرف بیانیه ای در پاسخ به استفتایی درباره مشارکت در انتخابات منتشر کرد که به شرح زیر است:

مرجعیت عالی دینی همه را به مشارکت آگاهانه و مسئولانه در انتخابات آتی تشویق می کند، این انتخابات هرچند خالی از برخی نواقص نیست، اما مسالمت‌آمیزترین راه برای عبور کشور به آینده ای است که امید می رود بهتر از گذشته باشد و با آن خطر افتادن در ورطه هرج و مرج و بن بست سیاسی رفع می شود.

رای دهندگان گرامی باید از تجارب گذشته عبرت و درس بگیرند و ارزش آرای خود و نقش مهم آن در ترسیم آینده کشور را بدانند و از این فرصت مهم برای ایجاد تغییر واقعی در مدیریت کشور و دور کردن دستان فاسد و ناشایست از جایگاه های اصلی آن استفاده کنند، که این امری امکان پذیر است درصورتی که آگاهان همکاری کنند و مشارکت موثر در انتخابات داشته باشند و بهترین ها را انتخاب کنند چرا که در غیر این صورت ناکامی های پارلمان های گذشته و دولت های بیرون آمده از دل آن تکرار می شود و آن زمان، دیگر زمان پشیمانی نیست.

مرجعیت عالی دینی امروز همانند آنچه در انتخابات گذشته تصریح کرده تاکید می کند که ابدا حامی و پشتیبان هیچ نامزد یا فهرست انتخاباتی نیست و همه امور به نظر رای دهندگان و آرای آنها بستگی دارد.

مرجعیت عالی دینی عراق تاکید می کند که در رزومه نامزدها در حوزه های انتخابیه خود دقت کنند و تنها فرد صالح و پاکدست را انتخاب کنند که به حاکمیت عراق، امنیت و شکوفایی آن اهتمام دارد و امانتدار ارزش اصیل و منافع عالی آن است و مبادا افراد ناشایست یا کسانی که در فساد دست دارند یا طرف هایی که به اصول ثابت ملت بزرگوار عراق ایمان ندارند و یا در خارج از چارچوب قانون اساسی در کرسی های پارلمان فعالیت می کنند انتخابات کنند چرا که این خطر بزرگی برای آینده کشور خواهد بود.

مرجعیت عالی دینی همچنین تاکید کرد که دست اندرکاران انتخابات باید برای برگزاری آن در محیطی مطمئن و به دور از تاثیرات جانبی پول و یا سلاح غیرقانونی یا مداخلات خارجی عمل کنند و سلامت آن را حفظ کنند و حافظ آرای رای دهندگان باشند که این آرا امانتی بر گردن آنهاست.

ما را در تلگرام دنبال کنید telegram
منبع
المسله

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا