فشارهای امریکا و مصر برای تشکیل دولت وحدت فلسطینی میان فتح و حماس

مصر و ایالات متحده امریکا برای تشکیل دولت وحدت فلسطینی بر تشکیلات خودگردان فلسطین در کرانه باختری و حماس در نوار غزه اعمال فشار می‌کنند.

میدل ایست نیوز: روزنامه هاآرتص اسرائیل به نقل از منابع بلندپایه در حماس و فتح اعلام کرد مصر و ایالات متحده امریکا بر تشکیلات خودگردان فلسطین در کرانه باختری و حماس در نوار غزه اعمال فشار می‌کنند تا دولت وحدت فلسطینی تشکیل شود و آتش‌بس طولانی مدت تثبیت شده و بازسازی نوار غزه غزه شتاب گیرد.

هاآرتص به نقل از این منابع افزود: فرصت تشکیل چنین دولتی کانون اندک است اما دو طرف برای تشکیل آن از خود نرمش نشان می‌دهند.

این روزنامه اسرائیلی ادامه داد: نام «سلام فیاض»، نخست‌وزیر پیشین تشکیلات خودگردان برای ریاست این دولت مطرح شده است و «عمرو هادی»، معاون وزیر امور خارجه امریکا در سفر اخیر به رام الله و دیدار با محمود عباس ایده تشکیل دولت مشترک یا دولت تکنوکرات با حماس را در میان گذاشت.

در مقابل، محمود عباس به نماینده امریکا گفت که مخالف دولت تکنوکرات ااست و تشکیل دولت با حماس در گرو موافقت این گروه با توافقات امضا شده میان اسرائیل ئ سازمان آزادی‌بخش است.

به گفته منابع آگاه، تماس تلفنی عبدالفتاح السیسی رئیس جمهوری مصر با محمود عباس در زمان سفر هادی عمرو به رام الله در همین رابطه بوده است و قاهره در تلاش برای آشتی فلسطینی و بازگرداندن تشکیلات به نوار غزه است.

هاآرتص افزود: مصر می‌کوشد تا اهمیت و نقش منطقه‌ای مصر را در برابر امریکایی‌ها به نمایش بگذارد، از جمله این که از سفر هیات حماس به قاهره و مشارکت اسماعیل هنیه و یحیی سنوار در این رابطه بهره برداری کند.

ما را در تلگرام دنبال کنید telegram
منبع
العربی الجدید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا