استقبال ایران از برگزاری موفق انتخابات در عراق/ خطیب زاده: پایگاه های تروریست ها در عراق و اقلیم کردستان باید جمع شوند

سخنگوی دستگاه دیپلماسی ایران ضمن استقبال از برگزاری موفق انتخابات در عراق گفت: آنچه ديروز اتفاق افتاد ادامه پروسه مردم سالارى در عراق بود.

میدل ایست نیوز: «سعید خطیب زاده»، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران از برگزاری موفقیت آمیز انتخابات در عراق استقبال کرد.

خطيب زاده در کنفرانس مطبوعاتی این هفته درباره انتخابات عراق گفت: آنچه ديروز اتفاق افتاد ادامه پروسه مردم سالارى در عراق بود. از برگزاری موفقیت آمیز انتخابات در عراق استقبال می‌کنیم و به رغم كرونا مطابق برنامه ريزى قبلى برگزار شد.

وی، درباره گروهک‌های تروریستی در خاک عراق اظهار کرد: بار‌ها به دوستان در دولت مرکزی عراق و اقلیم کردستان عراق گفته‌ایم که این مساله با حسن همجواری و حسن همسایگی همخوانی ندارد. این وضعیت قابل ادامه دادن نیست و این پایگاه‌ها باید جمع شوند.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی ایران در پاسخ به سؤالی درباره سفر «حسین امیرعبداللهیان»، وزیر امور خارجه ایران به لبنان و آمادگی ایران برای کمک به لبنان گفت: ما و لبنان روابطمان را براساس خواست طرف ثالث تنظیم نکرده ایم.

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران درباره هواپیمای امیرعبداللهیان در سوخت رسانی در لبنان دچار مشکل شده است نیز اظهار کرد: خبرسازی است و سفر امیرعبداللهیان به سوریه از قبل تنظیم شده بود. برخی دوست ندارند این سفر‌ها موفقیت خود را داشته باشد و این حواشی درست می‌شود. هیچ درخواستی برای سوخت گیری در لبنان نداشته است.

خطیب زاده درباره سفر وزير خارجه ایران به سوریه گفت: روابط ایران و سوریه وارد فاز راهبردی شده است. ابعاد روابط ایران و سوریه مختلف است و جنس روابط راهبردی الزامش این است که در همه ابعاد اعم از اقتصادی، فرهنگی و نظامی این روابط برقرار شود، بخش خصوصی ما اخيرا در سوريه نمایشگاه داشت و اكنون این مطالبه را دارد که توافقاتشان در ابعاد مختلف عملیاتی شود.

وى درباره مذاکرات ایران و عربستان اظهار كرد: توافقات هيئت اعزامی ایران با عربستان این بوده است که در فضای عمومی، این مذاکرات پیگیری نشود. 4 دور مذاکره با عربستان در بغداد انجام شد و آخرین دور زمانی بود که ما در نیویورک بودیم. این تماس‌ها بدون انقطاع بین دو طرف ادامه داشته و دارد.

خطيب زاده در ادامه افزود: بیشترین تمرکز درباره موضوعات دوجانبه، منطقه‌ای و به خصوص حوزه خلیج فارس بوده است. یمن هم بخشی از این گفت‌وگوها بوده است. سرنوشت یمن از طریق مردم یمن و اراده آنها تعیین می‌شود. آن‌چه عربستان باید انجام دهد توقف جنگ و محاصره ظالمانه و شرایطی است که به تراژدی انسانی منجر شده است.

خطيب زاده افزود: تلاش داریم روابط ایران و عربستان به آرامش، صلح و ثبات در منطقه خلیج فارس کمک کند.

وی همچنین در پاسخ به سوالی در خصوص آخرین تحولات مرتبط با مذاکرات تهران و ریاض واینکه احتمال تغییر محل مذاکرات وجود دارد، گفت: در خصوص روابط ایران و عربستان و آنچه در بغداد اتفاق می‌افتد، عراق میزبان خوبی است. گفت‌وگوهای ما به یک مسیر جدی‌تری وارد شده و نقشه راهی در حال گفت‌وگو است. اجازه دهید مذاکرات در همان مجرا گفت‌وگو دنبال شود.

خطیب زاده تصریح کرد: ایران معتقد است روابط ایران و عربستان می‌تواند یکی از ستون‌های صلح و ثبات در منطقه باشد.

ما را در تلگرام دنبال کنید telegram

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا