کمیساریای انتخابات: شمارش آرای باقی مانده شنبه پایان می‌یابد و نتایج اولیه را تغییر می دهد

شمارش دستی آرا روز شنبه پایان خواهد یافت و پس از آن نتایج شبه‌نهائی اعلام می‌شود و بعد از آن هم تشکل‌های سیاسی می‌توانند شکایت‌های خود را اعلام کنند.

میدل ایست نیوز: یک عضو تیم رسانه‌ای کیمساریای عالی مستقل انتخابات عراق تأکید کرد که شمارش آرای باقی مانده ممکن است موجب تغییراتی در نتایج اولیه آرا بشود و خبر داد که شمارش دستی آرا تا روز شنبه تمام خواهد شد.

«عماد جمیل»، عضو تیم رسانه‌ای کمیساریای عالی مستقل انتخابات عراق، بسیاری از آنچه درباره تخلف در انتخابات در شبکه‌های اجتماعی مطرح می‌شود را شایعه و اطلاعات غلط خواند و گفت که تا پیش از اعلام نتایج اولیه هیچ شکایت یا اعتراضی به روند رأی‌گیری مطرح نشده است.

او گفت که به محض اعلام نتایج اولیه حملات علیه کمیساریای انتخابات آغاز شد و نوعاً این حملات بدون مدارک یا اسناد دقیق بود.

وی افزود که آنچه درباره نوارهای اطلاعات در مراکز رأی‌گیری که در اختیار نامزدهاست مطرح می‌شود و آنچه درباره ناهماهنگی تاریخ آمارها ارائه می‌شود همه بی اساس است.

جمیل تأکید کرد که هیچ‌گونه رأی‌گیری بعد از ساعت 18 روز یکشنبه انجام نشده و آنچه در برخی صندوق‌های رأی ثبت شده و مربوط به ساعتی بعد از ساعت 18 است صرفا اختلال فنی دستگاه است و آرای همه این صندوق‌ها بازشماری خواهد شد.

او گفت که کمیساریای انتخابات قانونا ملزم به اعلام نتایج اولیه در 24 ساعت بعد از اجرای انتخابات بود و آنچه در نتایج اولیه اعلام شد نتیجۀ شمارش 94 درصد آرا بود و شامل صندوق‌هایی نمی‌شد که به صورت دستی شمارش شدند و به این موضوع در کنفرانس مطبوعاتی پیش از اعلام نتایج اولیه تصریح شد.

به گفته این مقام کمیساریای انتخابات، بعد از اعلام نتایج 8273 مرکز رأی‌گیری عمومی و 595 مرکز رأی‌گیری ویژه و 86 مرکز رأی‌گیری آوارگان که همه به‌صورت دستی شمارش شده بود تفاوت‌هایی در نتایج پدید آمد ضمن آنکه شکایت‌ها و مواردی هست که در صورت اثبات درستی آنها کمیساریا موظف به بازشماری دستی آرای حوزه مربوطه می‌شود.

او گفت که در حال حاضر 3681 صندوق رأی هست که آرای آنها بازشماری خواهد شد و این شامل همه صندوق‌هایی می شود که ساعت بسته شدن آنها بعد از ساعت 18 روز یکشنبه ثبت شده است.

وی افزود که این بازشماری تا روز شنبه پایان خواهد یافت و پس از آن نتایج شبه‌نهائی اعلام می‌شود و بعد از آن هم تشکل‌های سیاسی می‌توانند شکایت‌های خود را اعلام کنند.

جمیل افزود که آرای شمارش نشده ممکن است که موجب تغییراتی در نتایج نهایی شود و معادله را عوض کند.

او تأکید کرد که کمیساریا در قبال آنچه درباره شمار کرسی‌های تشکل‌های سیاسی در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی منتشر می‌شود هیچ مسئولیتی ندارد و کار کمیساریا فقط آن است که بگوید کدام افراد حقیقی چند رأی آورده‌اند. 

ما را در تلگرام دنبال کنید telegram
منبع
خبرگزاری رسمی عراق

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا