فایننشال تایمز: عربستان در حال بررسی موافقت با بازگشایی کنسولگری ایران در جده است

وزیر امور خارجه عربستان سعودی تأکید کرد که این کشور در مذاکرات خود با ایران جدی است و به بهبود روابط خود با ایران تمایل دارد.

میدل ایست نیوز: وزیر امور خارجه عربستان سعودی تأکید کرد که این کشور در مذاکرات خود با ایران جدی است و به بهبود روابط خود با ایران تمایل دارد.

«فیصل بن فرحان»، وزیر امور خارجه عربستان، که به امریکا سفر کرده، در گفت‌وگو با نشریه «فایننشال تایمز» گفت که ریاض در حالی بررسی موافقت با بازگشایی کنسولگری ایران در جده است هرچند تأکید کرد که مذاکرات دو کشور تا حد ازسرگیری کامل روابط پیشرفت نداشته است.

او مذاکرات عربستان و ایران را که در بغداد برگزار شده «مذاکراتی دوستانه و مقدماتی» خواند و گفت: «ما در مذاکرات جدی هستیم، برای ما این تحولی بزرگ محسوب نمی‌شود، همیشه گفته‌ایم که در پی یافتن راهی برای ثبات در منطقه هستیم».

همزمان یک مقام عربستانی به «فایننشال تایمز» گفت که عربستان در حال بررسی درخواست ایران برای بازگشایی کنسولگری خود در جده و نیز بازگشایی دفتر نمایندگی ایران در شورای همکاری اسلامی در همين شهر است.

این مقام افزوده که با وجود این، عربستان در پی بازگشایی کنسولگری خود در مشهد نیست.

به گفته این مقام عربستانی، نگاه ایران به مذاکراتش با عربستان بیشتر آن است که می‌خواهد به غرب پیغام بدهد که می‌تواند مسائلش با عربستان را حل کند و امنیت منطقه را با هماهنگی کشورهای منطقه تأمین کند.

این مقام افزوده که عربستان همواره در پی مذاکره با تصمیم‌گیرندگان اصلی در ایران بوده و برای همین هرگونه گفت‌وگو با مقامات دولت سابق ایران ازجمله «محمدجواد ظریف» را بیهوده می‌دانسته چون معتقد بوده که وی تأثیر چندانی بر سیاست خارجی و منطقه‌ای ایران ندارد و عربستان ترجیح می‌داده که با افراد نزدیک به رهبر ایران مذاکره کند.

به گفته این مقام، اولویت مقامات عربستان توسعه و شکوفایی اقتصادی است و در فضای ناامن منطقه‌ای این هدف تحقق خواهد یافت و برای همین عربستان با جدیت در این راستا تلاش می‌کند.

وی افزوده که تحولات جاری باعث شده که زمان مناسب مذاکره با ایران سر برسد و تأکید کرده که اگر ایران آماده باشد، عربستان هم آماده مذاکره و همکاری است.

به گفته ناظران، ریاض از تهران می‌خواهد که از نفوذ خود در میان گروه انصارالله برای توقف درگیری‌ها در یمن استفاده کند تا ریاض بتواند خود را از باتلاق یمن بیرون بکشد.

ما را در تلگرام دنبال کنید telegram
منبع
فاینشال تایمز

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا