ایران از اختصاص نیروگاه تولید برق برای عراق خبر داد/ بغداد: تنها برای 5 سال قرارداد می بندیم

قائم مقام وزیر برق عراق ضمن استقبال از طرح ایران برای اختصاص نیروگاه تولید برق به عراق، گفت بغداد با توجه به پروژه هایی که برای توسعه سیستم برق خود دارد، تنها برای 5 سال قرارداد خواهد بست.

میدل ایست نیوز: «عادل کریم»، قائم مقام وزیر برق عراق با «ایرج مسجدی»، سفیر ایران در بغداد درباره تامین برق عراق برای رفع مشکل تقاضای فزاینده برق در کشور گفت وگو کرد.

وزارت برق عراق در بیانیه ای اعلام کرد که در این دیدار که روز گذشته در مقر وزارت برق عراق برگزار شد، وضعیت فعلی تولید برق در عراق و روابط بین دو کشور دوست مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

سفیر ایران در بغداد در این دیدار آمادگی کشورش برای همکاری دوجانبه با عراق در زمینه تولید برق و رفع شکاف بین عرضه و تقاضا از طریق ایجاد راه حل های جایگزینی موفق را اعلام کرد.

مسجدی گفت که توافق اولیه ای بر سر اختصاص نیروگاه های تولید برق در خاک ایران برای تولید و صادرات انحصاری برق به عراق بدون ارتباط با سیستم برق ایران صورت گرفته و این مساله نیازمند امضای قرارداد و توافقنامه است و باید لزوم مذاکرات اولیه بر سر قیمت ها که به نفع دو کشور باشد، نیز است.

قائم مقام وزیر برق عراق از این طرح ایران استقبال کرد و گفت عراق برای امضای همچنین قراردادی تنها برای مدت 5 سال آماده است چرا که این کشور طرح های تولیدی توسعه ای کوتاه، میان و بلند مدت از طریق پروژه های انرژی پاک و اتصال برق به کشورهای همجوار خود دارد.

کریم در پایان تاکید کرد که وزارت برق عراق همواره به تقویت و توسعه وضعیت برق خود از طریق تداوم همکاری و حمایت از طریق گاز ایران که برای فعالیت نیروگاه های تولیدی ضروریست، تمایل دارد.

صفحه ویژه جام جهانی قطر جام جهانی
منبع
الفرات نیوز

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا