ایران: تحولات انتخابات عراق به مردم و احزاب این کشور مربوط است/ سفر هیئت عربستانی به کشور تایید نمی شود

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران گفت کشورش از انتخابات عراق به عنوان یکی از قدم های تکامل در ساخت روابط دیپلماتیک در عرصه بین المللی استقبال می کند.

میدل ایست نیوز: «سعید خطیب زاده»، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در کنفرانس مطبوعاتی این هفته خود درباره انتخابات عراق گفت: آنچه در عراق اتفاق می افتد در سطح داخلی این کشور است و به مردم و احزاب عراق مربوط می شود.

وی درباره تحولات عراق گفت: از برگزاری انتخابات در عراق استقبال کردیم و از اینکه در فرآیند تکاملی و مدنی تحولات در عراق شاهد همین انتخابات بودیم استقبال می‌کنیم و این اتفاق مبارکی است.

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در ادامه افزود: البته آنچه در عراق اتفاق می‌افتد در سطح داخلی این کشور است و به مردم و احزاب این کشور مربوط می‌شود اما آنچه به ایران مربوط است این است که ما از انتخابات به عنوان یکی از قدم های تکامل در ساخت روابط دیپلماتیک در عرصه بین المللی استقبال می کنیم.

خطیب زاده در پاسخ به سوالی درباره مذاکرات ایران و عربستان گفت: در خصوص آنچه در میز مذاکرات بین ما و عربستان صورت گرفته و صورت می‌گیرد، اجازه بدهید در همان میز مذاکرات گفت و گوها جلو برود.

وی در ادامه گفت: در خصوص عربستان چهار دور گفت‌وگو برگزار شده و در خصوص مسائل منطقه‌اى و دوجانبه بوده است. تماس‌ها ادامه دارد. گفت‌وگوها محترمانه و جدی است و اميدواريم به نتيجه برسد.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی ایران درباره سفر هيئت عربستانى به ايران نیز گفت: آنچه برخی رسانه‌ها می‌گویند بیشتر گمانه‌زنی‌های رسانه‌ای است، در خصوص تایید یا عدم تایید آن اظهار نظر نمی‌کنم اما خبر سفری از هیئتی از عربستان سعودی به جمهوری اسلامی ایران تایید نمی‌شود.

خطیب زاده در پاسخ به سوال دیگری در خصوص گفت و گوهای ایران و عربستان گفت: باید اجازه بدهیم که گفت و گوهایی که در بغداد شکل گرفته و تماس های میان دو طرف به یک نقطه قابل اعلام برسد ما الان در آن نقطه قرار نداریم و هر آنچه پیش از این گفته شود تکرار مکررات هست.

خطیب زاده در پاسخ به سوال دیگری در ارتباط با روابط ایران و عربستان و برخی از اقدامات عربستان علیه ایران گفت:‌ دست دوستی ایران نه اکنون بلکه همواره به سمت کشورهای همسایه و دوست از جمله عربستان دراز بوده است ولی این به این معنا نیست که ما چشم‌مان را بر روی اقدامات عربستان در یمن بسته‌ایم یا چشم‌مان را بر اقداماتی که عربستان انجام داد تا مذاکرات برجام به نتیجه نرسد بسته‌ایم.

وی ادامه داد:‌ ما به دنبال یک روابط مبتنی بر فهم دوجانبه و ارتقای روابط دو کشور به سمت همگرایی بیشتر هستیم چرا که معتقدیم این موضوع به نفع دو کشور، منطقه و جهان اسلام است.

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در پاسخ به سوال دیگری در مورد روابط ایران و مصر نیز گفت: روابط دو کشور در حد فعالیت‌های دفاتر حافظ منافع در تهران و قاهره پیگیری می شود. در حاشیه نشست بغداد گفت‌وگوی کوتاهی بین وزیر امور خارجه ایران و رئیس جمهوری مصر صورت گرفت و امیدواریم در چارچوب گفت‌وگوهایی که انجام می‌شود این روابط گسترش پیدا کند چرا که این موضوع به نفع کل منطقه است.

صفحه ویژه جام جهانی قطر جام جهانی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا