نشست سه‌جانبه آتن؛ عدم تمایل مصر به گسترش شکاف‌ها با ترکیه

نشست سه‌جانبه مصر، یونان و قبرس در آتن منجر به افزایش تنش میان قاهره و آنکارا و تردیدها درباره نتیجه‌بخش بودن مذاکرات دو کشور برای بهبود مناسبات مشترک شده است.

میدل ایست نیوز: نشست سه‌جانبه مصر، یونان و قبرس که سه‌شنبه گذشته در آتن برگزار شد، به افزایش تنش میان قاهره و آنکارا منجر شده است.

در این میان، علیرغم اینکه «عبدالفتاح السیسی»، رئیس جمهوری مصر در سخنرانی خود در نشست آتن تلاش کرد از حمله و انتقاد مستقیم از ترکیه پرهیز کند اما بیانیه مشترک سه طرف در انتقاد صریح از ترکیه به واکنش مسئولان این کشور منجر شده است.

وزارت امور خارجه ترکیه در واکنش به بیانیه نشست آتن اظهار داشت: این نشست نمونه جدیدی از سیاست‌های خصمانه یونان و قبرس یونانی‌نشین علیه ترکیه و قبرس ترک‌نشین است و حضور مصر در بیانیه مشترک نشانگر آن است که قاهره هنوز طرف درست برای همکاری در خاورمیانه را نشناخته است.

سه کشور مصر، یونان و قبرس یونانی نشین در این بیانیه «عملیات غیر قانونی کشتی‌های ترکیه برای کاوش نفت و گاز در منطقه اقتصادی متعلق به قبرس و فلات قاره یونان در دریای اژه» را محکوم کردند.

نکته جالب توجه این است که نهاد ریاست جمهوری مصر بیانیه مشارک صادره از نشست آتن را منتشر نکرده؛ امری که بیانگر عدم تمایل قاهره به درگیری مستقیم با ترکیه است.

در همین رابطه، منبع دیپلماتیک آگاه در دستگاه سیاست خارجی مصر به العربی الجدید گفت: قاهره علیرغم پرونده‌های مورد اختلاف با آنکارا تمایلی به گسترش بیش از این شکاف با ترکیه ندارد.

وی گفت: عامل اصلی مشارکت السیسی در نشست مذکور به احساس وی به اهمیت حفظ روابط با دو کشور مذکور در سایه عدم حصول تغییرات ریشه‌ای در مواضع امریکا و اتحادیه اروپا در قبال ترکیه باز می گردد.

به گفته منابع آگاه، مسئولان یونانی و قبرسی با السیسی درباره ماهیت همگرایی کنونی با ترکیه پس از چند دور مذاکرات استمزاجی میان دو کشور صحبت کردند اما رئیس جمهوری مصر اطمینان خاطر داد که این مذاکرات هنوز در مرحله بحث و گفت‌وگو درباره اختلافات و راهکارهای رفع آن است و هماهنگی دو کشور علیه قبرس و یونان نخواهد بود و مصر در این گفت‌وگوها بر لزوم دوری از رفتارهای تحریک‌آمیز در مناطق مورد مناقشه و پایبندی به قوانین بین المللی و پرهیز از ترسیم مرزهای دریایی به صورت یکجانبه تاکید کرده است.

در مقابل، السیسی بر لزوم حمایت سیاسی و مالی یونان قبرس از نظام مصر در اتحادیه اروپا و مقابله با اعمال فشارها و تحریم بر قاهره در پرونده‌های حقوق بشری تاکید کرد.

ما را در تلگرام دنبال کنید telegram
از طريق
العربی الجدید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا