وزیر خارجه لبنان: در حل بحران روابط با عربستان شکست خوردیم

وزیر امور خارجه لبنان با تأکید بر شکست مذاکرات برای مهار بحران در روابط این کشور با عربستان، گفت که حزب الله یک نیروی اساسی در لبنان است.

میدل ایست نیوز: وزیر امور خارجه لبنان با تأکید بر شکست مذاکرات برای مهار بحران در روابط این کشور با عربستان، گفت که حزب الله یک نیروی اساسی در لبنان است هرچند همه لبنان به حزب الله خلاصه نمی شود.

«عبدالله بوحبیب»، وزیر امور خارجه لبنان، در مصاحبه با شبکه لبنانی «الجدید» گفت که کمیته بحران تشکیل‌شده به دستور نخست‌وزیر برای مدیریت بحران پیش‌آمده در روابط لبنان و عربستان دیگر وجود ندارد چون اقدامات آن شکست خورد.

بوحبیب تأکید کرد که اعضای کمیته که متشکل از وزرای دولت و چند مقام از بیرون دولت بودند در تماس دائم با نخست‌وزیر هستند و افزود که علت شکست فعالیت این کمیته آن بود که این بحران به سبب عوامل داخلی و خارجی به موضوعی فراتر از وزارتخانه ها و حتی فراتر از لبنان تبدیل شد.

وی گفت که عربستان در این موضوع سختگیری شدیدی پیشه کرده که قابل درک نیست و افزود که هر مسئله‌ای میان دو کشور را می‌توان با گفت‌وگو و مذاکره حل کرد.

وزیر امور خارجه لبنان افزود که نگران است که جورج قرداحی قربانی این ماجرا شود و این احتمال همچنان وجود دارد و تأکید کرد که دولت نجیب میقاتی به فعالیت خود ادامه خواهد داد.

او تأکید کرد که از نخست‌وزیر و رئیس جمهوری لبنان شنیده که دولت استعفا نخواهد داد و تضمین‌های بین‌المللی برای حمایت از لبنان وجود دارد.

بوحبیب خبر داد که دولت لبنان برای مهار این بحران با برخی کشورهای تأثیرگذار منطقه نیز تماس گرفته است.

وی خطاب به وزیر خارجه عربستان گفت که حزب‌الله یک نیروی اساسی در لبنان است اما  همه لبنان نیست و بر لبنان هژمونی ندارد.

هفته گذشته فعالان شبکه‌های اجتماعی فیلمی از اظهارات «جورج قرداحی»، وزیر اطلاع‌رسانی لبنان که یک چهره بسیار مشهور رسانه‌ای در جهان عرب است، منتشر کردند که در آن جنگ در یمن را «جنگی پوچ» خواند که باید متوقف شود و تأکید کرد که گروه انصارالله از خود در برابر بمباران و حمله خارجی دفاع می‌کنند.

جورج قرداحی در واکنش به جنجال به پا شده پس از انتشار اظهاراتش تأکید کرد که این اظهارات مربوط به 5 اوت گذشته و یک ماه پیش از پذیرش منصب وزارت در لبنان است.

او گفت که این اظهارات وی بیش از آنکه دفاع از یمن باشد از سر علاقه به عربستان و امارات مطرح شده است و افزود که احترام بسیاری برای ملت‌ها و حکومت‌های امارات و عربستان قائل است.

قرداحی تأکید کرد که امیدوار است جنجال به پا شده درباره این اظهارات موجب پایان یافتن جنگی شود که برای یمن و عربستان و امارات آزارنده شده است.

پس از این اظهارات، کشورهای عربستان و بحرین و کویت و امارات سفرای خود را از لبنان فراخواندند و سفرای لبنان را نیز از کشور اخراج کردند.

در تازه ترین تحول در این باره، امارات از شهروندان خود که در لبنان ساکن اند خواست که این کشور را ترک کنند.

ما را در تلگرام دنبال کنید telegram

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا