ایران: آمران و عاملان ترور الکاظمی باید شناسایی شوند/پیشرفت گفتگو با عربستان منوط به پرهیز ریاض از اظهارات رسانه ای است

سخنگوی وزارت خارجه ایران درباره تحولات اخیر در عراق گفت از همه دعوت می کنیم بر ثبات و امنیت عراق و حاکمیت قانون در این کشور تمرکز کنند و همه باید کمک کنیم مسببان، آمران و عاملان حمله به نخست وزیر عراق شناسایی شوند.

میدل ایست نیوز: «سعید خطیب زاده»، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در نشست خبری هفتگی خود گفت: برای ایران حفظ ثبات و آرامش در عراق مهم است و این آرامش نباید با دخالت های خارجی زیر سوال برود.

خطیب‌زاده در پاسخ به سؤالی درباره سوء قصد به جان نخست وزیر عراق نیز بیان کرد:‌ باید اجازه دهیم نهادهای ذیربط و قانونی در عراق بررسی‌های خود را تکمیل کنند. در تماس تلفنی دیروز امیرعبداللهیان با فؤاد حسین این موضوع بحث شد که همه باید کمک کنیم مسببان، آمران و عاملان این موضوع شناسایی شوند.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی ایران درباره ترور نخست وزیر عراق و تیتر برخی روزنامه‌ها در این باره اظهار داشت: مواضع ایران در سیاست خارجی را وزیر خارجه و سخنگوی وزارت خارجه مطرح می‌کنند و مواضع ما با صراحت و بدون لکنت بیان شده است. از همه دعوت می‌کنم تمرکز کنند بر ثبات و امنیت در عراق و حاکمیت قانون در این کشور.

وی همچنین گفت: برای ایران حفظ ثبات و آرامش در عراق مهم است و این‌که آرامش عراق با دخالت‌های خارجی زیر سؤال نرود.

خطیب زاده ادامه داد: فکر می ‏کنم همه باید به حاکمیت قانون در عراق احترام بگذارند، ایالات متحده بعنوان منبع ناامنی هرچه زودتر از عراق خارج شود، مردم و دولت عراق می توانند امنیت کشورشان را حفظ کنند.

وی افزود: آنچه مهم است حفظ آرامش و ثبات در عراق است. همه گروه ها باید کمک کنند که ما شاهد ثبات در عراق باشیم. بدخواهانی هستند که نمی خواهند انتقال مسالمت آمیز قدرت در عراق شکل گیرد.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی ایران تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران همواره از همه توان خود استفاده کرده که دوستان ما در دولت عراق بتوانند در مسیر حکمرانی خوب کارهای خود را انجام دهند. شرایط فعلی عراق شرایط میانجیگری نیست، عراق دولت مستقری دارد که در چارچوب قانون اساسی کار خود را انجام می دهد.

سخنگوی وزارت خارجه ایران درباره گفت و گوی ایران و عربستان گفت: گفت و گوها انجام می شود و پیشرفت گفتگوها منوط به این است که ریاض از اظهارات صرف رسانه ای بپرهیزد. اگر شاهد اراده جدی از طرف عربستانی باشیم دور دوم گفت و گوها ادامه می یابد.

خطیب زاده درباره بحران لبنان و تاثیر آن بر گفت و گوهای ایران و عربستان گفت: گفت و گوهای ایران و عربستان دوجانبه است و هرگز درباره دوستانمان با کسی حرف نزدیم که بخواهد تاثیر بپذیرد.

وی افزود: توصیه ام به کشورها این است که بدانند منطق فشار هرگز به نتیجه نرسیده و نمی‌رسد.

افتتاح سد در دجله سؤال دیگری بود که در این نشست مطرح شد که خطیب‌زاده گفت: توافقات مرزی و قراردادها در خصوص آب می‌تواند کمک کند کشورها موضوع آب را موضوع همکاری قرار دهند. رویکردهای یکجانبه قطعا نتایج زیان باری در حوزه انسانی و محیط زیست خواهد داشت.

ما را در تلگرام دنبال کنید ما را در تلگرام دنبال کنید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا