افشای نقش «شاباک» در تصمیم بریتانیا برای «تروریستی» دانستن حماس

در هفته‌های اخیر تعداد قابل توجهی از مقامات شاباک به انگلستان سفر کرده و گزارش‌های متعددی به مقامات امنیتی بریتانیا داده‌اند.

میدل ایست نیوز: نشریه «تایمز آف اسرائیل» از نقش محوری دستگاه امنیت داخلی اسرائیل (شاباک) در واداشتن انگلستان به تصمیم‌گیری درباره نهادن نام حماس در لیست «گروه‌های تروریستی» پرده برداشت.

به گزارش الجزیره، این نشریه عبری زبان تأکید کرده که مقامات دستگاه امنیت داخلی اسرائیل اطلاعاتی درباره چند شخصیت مهم حماس و سازوکار دسترسی‌ آن به منابع مالی به مقامات امنیتی انگلستان داده‌اند.

«پریتی پتل»، وزیر کشور بریتانیا، روز جمعه اعلام کرد که این وزارتخانه طرح تعدیل قانون مبارزه با تروریسم با هدف درج نام شاخه سیاسی گروه حماس در لیست گروه‌های تروریستی را به پارلمان بریتانیا داده است.

او این اقدام را «گامی مهم به‌خصوص برای یهودیان ساکن انگلستان» دانست.

بر اساس گزارش «تایمز آف اسرائیل»، در هفته‌های اخیر تعداد قابل توجهی از مقامات شاباک به انگلستان سفر کرده و گزارش‌های متعددی به مقامات امنیتی بریتانیا داده‌اند.

این گزارش افزوده که انگلستان یکی از مهم‌ترین مراکز تأمین مالی حماس است و تصویب نهایی چنین طرحی «ضربه‌ای سخت برای حماس خواهد بود».

پیش بینی می‌شود که این قانون ظرف یک هفته آینده در مجلس انگلستان تصویب شود و اجرای آن تا پیش از پایان ماه جاری میلادی آغاز شود.

این اقدام با استقبال اسرائیل و با خشم عمومی در فلسطین همراه شده است.

جنبش حماس با انتشار بیانیه‌ای این اقدام انگلستان را تقبیح و «گرفتن طرف مهاجم به جای قربانی» توصیف کرد.

حماس تأکید کرد که مقاومت در برابر اشغالگری از هر روش ممکن از جمله روش مسلحانه حق مسلم ملت فلسطین بر اساس قوانین بین‌المللی است و تروریسم واقعی «کشتار ساکنان اصلی سرزمین‌ها و وادار کردن آنها به ترک خانه‌هایشان و تخریب خانه‌ها و محاصره و تحریم و زندانی کردن آنها و تعرض به مقدساتشان» است.

وزارت خارجه تشکیلات خودگردان فلسطینی نیز این اقدام را به شدت محکوم کرد و تعرض به ملت فلسطین خواند.

ما را در تلگرام دنبال کنید telegram

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا