واکنش سخنگوی وزارت خارجه ایران به مصاحبه فؤاد حسین با رسانه اسرائیلی

سعید خطیب زاده به مصاحبه «فؤاد حسین»، وزیر امور خارجه عراق با یک رسانه اسرائیلی واکنش نشان داد و گفت: رژیم اشغالگر قدس هر کجا رفته جز ناامنی و بی ثباتی و ترور با خودش نبرده و تلاش می‌کند از هر منفذی برای ناامنی استفاده کند.

میدل ایست نیوز: «سعید خطیب زاده»، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در نشست هفتگی خود با اصحاب رسانه به مصاحبه «فؤاد حسین»، وزیر امور خارجه عراق با یک رسانه اسرائیل واکنش نشان داد.

وی درباره حضور عراق در اجلاس گفت‌وگوی امنیتی منامه و مصاحبه فؤاد حسین با یک رسانه اسرائیلی گفت: روابط ایران و عراق چند بعدی چند لایه و راهبردی است و روابط ما در ابعاد مختلف با در هم تنیدگی بالایی جلو می‌رود. تلاش کردیم به برادران در عراق کمک کنیم که به عنوان کشنگر موثر عمل کند. البته یک قید را گفته‌ایم که رژیم اشغالگر قدس هر کجا رفته جز ناامنی و بی ثباتی و ترور با خودش نبرده و تلاش می‌کند از هر منفذی برای ناامنی استفاده کند.

خطیب زاده درباره بازگشت سوریه به اتحادیه عرب گفت: سوریه یکی از کنشگران مهم در جهان عرب است. برخی کشورها تلاش کردند با فشار سوریه را از اتحادیه عرب حذف کنند. مسیر کنونی اینگونه به نظر می‌رسد که این کشورها به این نتیجه رسیده‌اند که به نفعشان نیست سوریه حذف شود. ایران و روسیه از این امر استقبال و آن را اقدامی در مسیر درست می‌دانند.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی ایران درباره اظهارات دبیرکل شورای همکاری مبنی بر این‌که گفت‌وگوهای وین بدون حضور کشورهای عضو شورای همکاری به نتیجه نمی‌رسد، اظهار داشت: این اظهارات را ندیدم، ولی موضع ما کاملا روشن است.  آنچه در وین انجام می‌شود تمرکز بر رفع تحریم‌هایی است که بر علیه ایران اعمال شده است اگر کشورهای حوزه خلیج فارس فکر می‌کنند ما گفت‌وگویی متفاوت داریم باید این موضع را بشنوند. درباره وین دستورکار ما روشن است درباره منطقه نیز دستورکار ما روشن است.

وی در پاسخ به سؤالی درباره اظهارات مقامات آمریکایی در منامه اظهار داشت: این‌ها ارزش پاسخگویی ندارد. به کشورهای منطقه نصیحت می‌کنم محل این چنین داد و ستدهایی نشوند مردم این کشورها بیش از این پول‌هایی که خرج این صحبت‌ها می‌کنند به آن پول‌ها مستحق هستند.

سخنگوی وزارت خارجه ایران درباره سفر یک هیأت اماراتی به تهران نیز خاطرنشان کرد: روابط ایران و امارات عربی متحده به رغم برخی پرونده‌های اختلافی در سطح سیاسی و منطقه‌ای با فهم مشترک از سیاست حسن همسایگی در مسیر خوبی است. روابط تجاری و اقتصادی به سطح قابل توجه و بی سابقه‌ای در چند ماه اخیر رسیده است. طبیعی است این روابط خوب اقتصادی، تجاری، سیاسی و دیپلماتیک، رفت و آمدهای دیپلماتیک را هم لازم و ضروری می‌کند و این ها در دست انجام و طراحی است.

ما را در تلگرام دنبال کنید telegram

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا