وزارت کشاورزی عراق حجم تولید و مهمترین خریداران خارجی خرما را اعلام کرد

وزارت کشاورزی عراق با اعلام روند رو به رشد صادرات خرمای عراق از تدارکات این وزارتخانه برای مبارزه با مشکل آفت خرما خبر داد.

میدل ایست نیوز: وزارت کشاورزی عراق با اعلام روند رو به رشد صادرات خرمای عراق از تدارکات این وزارتخانه برای مبارزه با مشکل آفت خرما خبر داد.

«حمید النایف»، سخنگوی وزارت کشاورزی عراق، گفت که دولت عراق کود را با یارانه 35 درصدی و بذر را با یارانه 40 درصدی در اختیار کشاورز قرار می‌دهد که این اقدام حمایتی کم‌تر از مطلوب است به خصوص که گاهی در پرداخت حقوق کشاورزان بابت خرید محصولاتشان هم تأخیر پیش می‌آید.

او گفت که روند تولید خرما در عراق روند رو به رشد بوده و می‌توان آن را یک موفقیت مهم برای وزارت کشاورزی عراق ثبت کرد که توانست بار دیگر تولید خرما در کشور را احیا کند و آن را در مسیر درست قرار دهد و در این عرصه جذب سرمایه کند.

النایف افزود که برنامه حمایت از تولید خرمای عراق از سال 2019 برای حمایت از تولید داخلی و جلوگیری از واردات و آغاز دوباره صادرات آغاز شد و با موفقیت توانست موجب درآمدزایی در کشور شود.

او گفت که وزارت کشاورزی در اقدامات حمایتی خود صدور مجوز صادرات را آسان کرد و به تولیدکنندگان خرما کود ویژه و امکانات خاص داد.

به گفته النایف حجم تولید خرمای عراق در سال 2019 معادل 600 هزار تُن، در سال 2020 بیش از 750 هزار تُن و در سال 2021 تا کنون حدود 900 هزار تُن بوده است.

او افزود که صادرات خرمای عراق هم متوقف نشده و هم‌اکنون خرمای عراق به 10 کشور از جمله هلند و ایتالیا و ترکیه و مصر صادر می‌شود و تأکید کرد که کیفیت بالای خرمای عراق باعث شده که بتواند به راحتی جای خود را در بازارهای جهانی باز کند از جمله خرمای زاهدی که مصرف صنعتی دارد و به بسیاری کشورهای جهان صادر می‌شود.

النایف تأکید کرد که هم‌اکنون مشکل اصلی این بخش مبارزه با آفت‌های خرماست که توانسته‌ایم تا 85 درصد این آفت‌ها را نابود کنیم اما این روند باید ادامه پیدا کند.

او افزود که مشکل دیگر از کار افتادگی هواپیماهای سم‌پاش است که متأسفانه بسیاری از آنها باید تعمیر و سرویس شود تا قابل استفاده باشد و در این صورت می‌توان همه آفت‌ها را از میان برد.

ما را در تلگرام دنبال کنید ما را در تلگرام دنبال کنید
منبع
خبرگزاری رسمی عراق

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا