برنامه گسترده عراق برای مرمت کامل طاق کسری

وزیر فرهنگ عراق با بازدید از طاق کسری تأکید کرد که اقدامات برای مرمت این اثر باستانی با بررسی خاک و زیرساخت‌های آن و تقویت پایه‌های آن ادامه دارد.

میدل ایست نیوز: دولت عراق اعلام کرد که روند اقدامات برای مرمت طاق کسری را با جدیت دنبال می‌کند.

طاق کسری در 30 کیلومتری جنوب بغداد از آثار باستانی با سابقه بیش از 1400 سال و بزرگ‌ترین طاق خشتی در جهان است.

«حسن ناظم»، وزیر فرهنگ عراق، روز چهارشنبه، با بازدید از طاق کسری تأکید کرد که اقدامات برای مرمت این اثر باستانی با بررسی خاک و زیرساخت‌های آن و تقویت پایه‌های آن ادامه دارد.

«دیوید مشیملور»، کارشناس حفاظت از آثار باستانی، که از دست‌اندرکاران مرمت این مرکز از سوی دانشگاه پنسیلوانیای امریکاست، تأکید کرد که مرحله اول اقدام فوری برای صیانت از این سازه تاریخی از ماه مارس آغاز شده است.

او گفت که آنچه اخیرا دچار تخریب شده نه سازه تاریخی مربوط به عهد ساسانی که مرمت‌های بعدی است و افزود که در سال‌های 2013-2014 بازسازی‌هایی برای این بنا انجام شده که احتمالا همه آنها باید برداشته شود.

«لیث مجید حسین»، رئیس سازمان آثار باستانی و میراث فرهنگی عراق، نیز تأکید کرد که مرحله کنونی مرمت طاق کسری با هزینه 700 هزار دلاری ائتلاف بین‌المللی صیانت از آثار باستانی در مناطق پرخطر (مؤسسه الف) انجام می‌شود.

او گفت که متأسفانه در مرمت سابق که طی قراردادی با یک شرکت از کشور چک انجام شد، خطاهای بسیاری رخ داده که از جمله آنها بتون‌ریزی در بالای طاق بوده که باعث مشکلاتی شده است.

این مقام عراقی تأکید کرد که برنامه‌های مفصلی برای بازسازی و مرمت کامل این بنا تنظیم شده تا دیگر شاهد خطر و لرزه و فروریختن بخش‌هایی از آن نباشیم و این سازه بار دیگر به یک مرکز مهم جذب گردشگر تبدیل شود.

 

همچنین بخوانید:

عراق برای نگهداری از «طاق کسری» چه کرده است؟

ما را در تلگرام دنبال کنید telegram

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا