مقام پیشمرگه: اعلام شکست داعش از جانب بغداد اشتباه بود

دبیر وزارت نیروهای پیشمرگه عراق با انتقاد از نبود هماهنگی میان این نیروها و نیروهای فدرال عراق، تأکید کرد که اعلام شکست نهایی داعش از جانب دولت مرکزی عراق اشتباه بوده است.

میدل ایست نیوز: دبیر وزارت نیروهای پیشمرگه عراق با انتقاد از نبود هماهنگی میان این نیروها و نیروهای فدرال عراق، تأکید کرد که اعلام شکست نهایی داعش از جانب دولت مرکزی عراق اشتباه بوده است.

«جبار یاور»، دبیر وزارت نیروهای پیشمرگه در دولت ایالتی کردستان عراق، تأکید کرد که از اصلی‌ترین عوامل فعال شدن دوباره گروه تروریستی داعش در عراق بخشی‌هایی است که نه نیروهای پیشمرگه و نه نیروهای فدرال عراق در آنها حضور امنیتی ندارند، یعنی مناطقی همچون کرکوک و زمار و مخمور و طوزخورماتو که از مناطق مورد مناقشه میان بغداد و اربیل هستند.

به گفته جبار یاور، گروه تروریستی داعش در 10 ماه نخست امسال 170 عملیات تروریستی انجام داده که 837 کشته یا زخمی یا آدم‌ربایی در پی داشته است.

او افزود که در سال 2020 هم داعش 230 عملیات انجام داد که 812 کشته و زخمی و ربوده در پی داشت و تأکید کرد که «اعلام شکست کامل داعش در عراق از جانب بغداد اشتباه بود، چون داعش امارت خود را از دست داد اما کار آن به عنوان یک گروه تروریستی تمام نشد».

یاور افزود که داعش نوع  و شیوه عملیات تررویستی خود را تغییر داده و به جای جنگ در جبهه‌ها، گروه‌های کوچکی را تشکیل داده که اقدام به مین‌کاری و استفاده از بمب‌های کنار جاده‌ای علیه نیروهای امنیتی و آدم‌ربایی می‌کنند.

او تأکید کرد که علت اصلی ادامه حملات داعش وجود خلأهای امنیتی در مناطقی است که نه نیروهای ارتش عراق و نه نیروهای پیشمرگه در آن حضور ندارند.

وی افزود که این مناطق شامل خانقین تا مرز عراق با ایران در استان دیالی و از آنجا تا منطقه سحیله در نزدیکی مرز عراق و سوریه است.

به نظر یاور، نبود هماهنگی و همکاری مشترک میان نیروهای پیشمرگه و نیروهای عراقی باعث ایجاد خلأهای امنیتی در زمین‌های به وسعه 40 کیلومتر است که جای امنی برای تروریست‌های داعش شده است.

ما را در تلگرام دنبال کنید telegram
منبع
العربی الجدید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا