خبر اولسیاسی

سفر مشاور امنیت ملی امارات به تهران و دیدار با دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران + تصاویر

مشاور امنیت ملی امارات متحده عربی که امروز به دعوت دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران به تهران سفر کرده است، با وی دیدار و گفت و گو کرد.

میدل ایست نیوز: «طحنون بن زاید آل نهیان»، مشاور امنیت ملی امارات متحده عربی که طی سفری رسمی وارد ایران شده است، صبح امروز با «علی شمخانی»، دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران دیدار و گفت وگو کرد.

وی که به دعوت رسمی شمخانی به تهران سفر کرده است، قرار است با برخی مقامات بلندپایه ایران نیز دیدار و گفت وگو کند.

توسعه و تقویت روابط دوجانبه و رایزنی پیرامون آخرین تحولات منطقه‌ای از اهداف سفر شیخ طحنون بن زاید به تهران است.

در این دیدار شمخانی با بیان اینکه ثبات و امنیت پایدار تنها در سایه گفت وگوی مستمر و همکاری کشورهای منطقه برقرار می‌شود؛ گفت: روابط گرم و دوستانه با همسایگان و تبادل ظرفیت‌های اقتصادی، تجاری و سرمایه‌گذاری اصلی‌ترین اولویت جمهوری اسلامی ایران در حوزه سیاست خارجی است.

دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران در این ملاقات ضرورت تاثیر ناپذیری روابط کشورهای منطقه از سیاست‌های مداخله‌گرانه کشورهای فرامنطقه‌ای را مورد تاکید قرار داد و گفت که کشورهای عضو شورای همکاری در صورت همکاری و تشریک مساعی می‌توانند ضمن ایجاد توسعه و رفاه برای ملت‌های خود به عنوان قطب انرژی نقش مهمی در اقتصاد منطقه و جهان ایفا کنند.

او تلاش مشترک برای پایان دادن به برخی بحران‌های نظامی و امنیتی که ملت‌های مسلمان منطقه را با شرایط سخت زیستی و معیشتی مواجه کرده مورد تاکید قرار داد و افزود که باید گفتگو و مفاهمه جایگزین رویکردهای نظامی برای رفع اختلافات شود.

شمخانی اظهار امیدواری کرد سفر همتای اماراتی او به ایران سرآغاز دور جدیدی از روابط فی ما بین و بسترساز تحکیم و گسترش همه‌جانبه مناسبات میان دو کشور باشد.

از سوی دیگر مشاور امنیت ملی امارات نیز در این دیدار با ابراز مسرت از سفر به جمهوری اسلامی ایران و دیدار با شمخانی گفت: ایران به عنوان کشوری بزرگ و قدرتمند در منطقه دارای موقعیت منحصر به فرد ژئوپولیتیکی و شاهراه ارتباط شرق و غرب جهان است.

او گفت: توسعه روابط گرم و برادرانه میان ابوظبی و تهران در ردیف اولویت‌های امارات متحده عربی است.

طحنون بن‌زاید ظرفیت‌های اقتصادی قابل مبادله میان دو کشور در حوزه‌های ترانزیتی، انرژی، حمل و نقل، بهداشت و درمان و سرمایه‌گذاری را بسیار گسترده عنوان کرد و افزود: لازم است با تشکیل کارگروه‌های تخصصی ضمن احصاء دقیق زمینه‌های همکاری مشترک در حوزه‌های مختلف اقتصادی، موانع پیش رو شناسایی و رفع شود.

شیخ طحنون بن‌زاید مشاور امنیت ملی امارات متحده عربی پیش از ظهر امروز دوشنبه در ادامه برنامه سفر یک روزه به تهران با ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری اسلامی ایران ملاقات خواهد کرد.

همچنین بخوانید

حجم روابط اقتصادی ایران و امارات چقدر است؟

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا