تنش در روابط حماس و قاهره؛ انتقادات از تعلل مصر در آغاز بازسازی غزه

در پی تعلل قاهره در اجرای تعهدات خود در قبال نوار غزه، تنش بر روابط حماس و دولت مصر سایه افکنده است.

میدل ایست نیوز: در پی تعلل قاهره در اجرای تعهدات خود در قبال نوار غزه، تنش بر روابط حماس و دولت مصر سایه افکنده است.

حماس طی دو ماه اخیر نسبت به تعلل قاهره در حل مسائل غزه به ویژه بازسازی مناطق آسیب دیده در جریان حملات اسرائیل و مبادلات تجاری از طریق گذرگاه رفح به خاطر دادن فرصت به دولت مصر برای میانجیگری با اسرائیل سکوت پیشه کرده بود اما به گفته منابع بلندپایه در حماس در گفت‌وگو با العربی الجدید، مقامات حماس نسبت به تعلل و وقت‌کشی مصر در اجرای تفاهمات خشمگین شده‌اند و می‌بینند که قاهره در برخی مسائل به ویژه بازسازی مواضع تندتری از اسرائیل داشته است.

علیرغم تلاش‌های حماس برای عدم تنش رسانه‌ای با مصر، این گروه اکنون خود را نسبت به گذشته در معرض محاصره بیشتری می‌بیند و احساس می‌کند که دولت مصر بدون گرفتن هیچ گونه امتیازی از اسرائیل، وضعیت کنونی را بر این گروه تحمیل کرده است.

به گفته منابع آگاه در جنبش حماس، این گروه تاکنون چندین بار به طرف میانجی مصری برای پیشبرد تفاهمات با اسرائیل و آغاز بازسازی مناطق آسیب‌دیده که هزینه آن از سوی امارات (500 میلیون دلار) تامین شده، فرصت داده است اما عملا هیچ کاری تاکنون انجام نگرفته است.

حماس اسرائیل را تهدید به تشدید تنش می کند

روز دوشنبه گذشته یکباره لحن حماس در سایه تعلل قاهره در اجرای تعهداتش نظیر بازسازی مناطق تخریب شده و تسهیل سفر فلسطینی‌ها از طریق گذرگاه رفح دستخوش تغییر شد.

شبکه الجزیره به نقل از منابع آگاه در حماس نوشت: این گروه در حال بررسی گزینه‌های تشدید تنش با اسرائیل در سایه تداوم محاصره غزه و تعلل در بازسازی مناطق آسیب دیده است و تجاوزات اسرائیل به مسجد الاقصی و تعرض به اسرای فلسطینی میتواند آتش زیرخاکستر موجود را بار دیگر شعله‌ور کند.

این منابع تصریح کردند: حماس اجازه نخواهد داد وضعیت کنونی تداوم پیدا کند و مرحله آتی صحت ادعاهای حماس را ثابت خواهد کرد.

تعلل اسرائیل در حل مشکلات نوار غزه

در مقابل، منابع مصری تصریح کردند قاهره نسبت به ناخرسندی و خشم رهبران حماس از تداوم وضعیت کنونی آگاه هستند اما این امر نه به خاطر رویکرد و رفتار عامدانه مصر علیه فلسطینی‌ها بلکه به دلیل تعلل طرف اسرائیلی در مذاکرات است.

یکی از این منابع گفت: مقامات مصری اعلام کرده‌اند که این رویکرد اسرائیل در وقت‌کشی و تعلل در روند مذاکرات، قاهره را در تنگنا قرار داده است زیرا طرف مصری در هر گامی، نظر اسرائیلی‌ها را جویا می شود و بر این اساس با طرف فلسطینی وارد مذاکره می شود.

وی گفت: گروه‌های فلسطینی و راس آنها، حماس معتقد است که مصر بر آنها برای امتیازدهی اعمال فشار می کند و خواهان دستیابی به توافق تحت هر شرایطی حتی به ضرر طرف فلسطینی است.

این مسئول مصری اظهار داشت: طرف مصری از تغییرات مستمر در مواضع اسرائیل خشمگین است؛ امری که منجر به توقف تفاهمات مصر با حماس برای اجرایی‌سازی بازسازی و بازگشایی گذرگاه رفح می شود.

در همین رابطه، رسانه‌های اسرائیلی گزارش دادند که یئیر لاپید، وزیر امور خارجه اسرائیل این هفته برای رایزنی درباره مساله فلسطین و پرونده اسرای اسرائیلی نزد حماس به قاهره سفر خواهد کرد.

ما را در تلگرام دنبال کنید telegram
منبع
العربی الجدید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا