اعلام آمادگی امریکا برای فروش F-35 به امارات پس از انتشار اخباری درباره تعلیق مذاکرات

یک مقام اماراتی خبر داد که کشورش خواستار تعلیق مذاکرات درباره خرید جنگنده های F-35 با ایالات متحده شده است.

ميدل ايست نيوز: یک مقام اماراتی خبر داد که کشورش خواستار تعلیق مذاکرات درباره خرید جنگنده های F-35 با ایالات متحده شده است.

به گزارش خبرگزاری «رویترز»، یک مقام اماراتی ضمن اعلام تعلیق مذاکرات مربوط به این قرارداد 23 میلیارد دلاری، گفت که شرط های فنی و محدودیت ها و بررسی سود و زیان چنین قراردادی باعث شده که امارات در این باره تجدید نظر کند.

در پی انتشار این خبر، «آنتونی بلینکن»، وزیر امور خارجه امریکا تأکید کرد که در صورت تمایل ابوظبی، امریکا آماده فروش جنگنده های نسل پنجم F-35 به امارات است.

«جان کربی»، سخنگوی وزارت دفاع امریکا (پنتاگون) نیز به «الجزیره» گفت که امریکا متعهد به همکاری با امارات و رفع ابهامات درباره شرط های قرارداد فروش F-35 به امارات است.

او گفت که امریکا درباره شرط های خود در قراردادهای تسلیحاتی بسیار جدی است و این شرط ها در همه قراردادها وجود دارد و چیزی نیست که فقط در مورد امارات اعمال شده باشد.

وی تأکید کرد که در مذاکرات میان مقامات دو کشور که روز چهارشنبه در پنتاگون انجام خواهد شد دغدغه های طرفین بررسی خواهد شد.

سخنگوی پنتاگون به این پرسش که آیا شرط های تعیین شده در این قرارداد به نقش چین در امارات مربوط می شود پاسخ نداد اما تأ کید کرد که شرط های قراردادهای تسلیحاتی به صورت موردی بر اساس شرایط کشورها تعیین می شود.

پیش از این نشریه «وال استریت جورنال» به نقل از منابعی خبر داده بود که امارات تهدید کرده که قراردادهای تسلیحاتی خود از جمله قرارداد خرید F-35 را متوقف خواهد کرد.

در این گزارش آمده بود که امارات از شرط های امنیتی بسیار سخنگیرانه امریکا در این قرارداد ناراضی است.

امارات در ژانویه سال جاری قراردادی برای خرید 50 جنگنده F-35 و 18 پهپاد نظامی با امریکا امضا کرده بود.

در اوایل ماه جاری نیز امارات قراردادی به ارزش 17 میلیارد یورو برای خرید 80 جنگنده رافال و 12 بالگرد نظامی با فرانسه امضا کرد.

ما را در تلگرام دنبال کنید telegram

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا