احتمال خروج تالاب الحویزه عراق از فهرست میراث جهانی+تصاویر

وزارت محیط‌زیست عراق نسبت به احتمال خارج شدن تالاب الحویزه واقع در میسان از فهرست میراث جهانی به دلیل خشک شدن هشدار داد.

میدل ایست نیوز: وزارت محیط‌زیست عراق نسبت به احتمال خارج شدن تالاب الحویزه واقع در استان جنوبی میسان از فهرست میراث جهانی به دلیل خشک شدن هشدار داد.

تالاب‌ها ( به عربی هور) که در جنوب عراق در مناطق هم‌مرز با ایران واقع شده، دارای جلوه‌های طبیعی جالب توجه است و طی قرن‌های گذشته در اطراف آن مناطق روستایی بزرگی شکل گرفته است، آب این تالاب‌ها از بارش باران و دو رود دجله و فرات تشکیل می شود.

در همین رابطه، «نجله الطائی»، مدیر تالاب‌ها و مدیریت پایدار مناطق زیست‌محیطی اظهار داشت: احتمال دارد تالاب الحویزه که در سال 2016 به فهرست میراث جهانی یونسکو وارد شد به دلیل کاهش سطح آب و خشک شدن و در نتیجه نابودی تنوع بیولوژیکی موجود در آن از این فهرست خارج شود.

وی ادامه داد: عراق نمی‌تواند وارد توافقات بین‌المللی شود و پس از آن به راحتی دست از آن بردارد چرا که پس از ورود این مناطق به فهرست میراث جهانی، برخی سازمان‌های بین‌المللی پروژه‌های حمایتی و مالی برای تالاب تدوین کرده اند.

الطائی تاکید کرد باید پس از تغییرات آب و هوایی که عراق با آن درگیر است، راهکاری برای حل مشکل تالاب‌های مناطق جنوبی اندیشید؛ می‌توان این کار را از طریق آب‌های جایگزین و یا بهره‌برداری از آب فاضلاب پس از تصفیه و انتقال آن به تالاب‌ها انجام داد.

تالاب الحویزه در استان میسان در نزدیکی استان بصره قرار دارد و آب رود کرخه که از ایران می‌آید به این تالاب ریخته می شود.

ما را در تلگرام دنبال کنید telegram
منبع
العربی الجدید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا